17 Nisan 2023 Pazartesi

Stres ve Baskı ile Başa Çıkmak

Hey Canlarım! Bir süredir tatlı bloğuma yeni bir soluk getirmenin yollarını düşünmeye çalışıyorum. Ürünlere yorum yapmayı seviyorum ama bazen hepsi bu kadarmış gibi hissediyorum Diğer bloglarda daha kişisel, içten yazılar okumaktan gerçekten keyif alıyorum, bu yüzden bazen kendi yazılarımı paylaşmaya karar verdim. Bugün, en iyilerimizi bile etkileyen stres, baskı ve kaygı hakkında biraz konuşmak istiyorum. Seni bilmiyorum ama ben doğam gereği bir başak burcu olarak çok endişeliyim. Hemen hemen her şey hakkında strese girme eğilimindeyim ve işlerin beni çok kolay etkilemesine izin veriyorum. Bence bu, pek çok insanın ilişki kurabileceği bir şey. En pozitif insanların bile moral bozukluğu anları olabiliyor ve bu duyguları hissetmek tamamen normal. Sizi kontrol etmelerine izin vermek yerine, bu duyguları kontrol altında tutmak da önemlidir. Herkes farklıdır, ve hepimiz zor durumlarla kendi yöntemlerimizle başa çıkarız. Yine de stres ve kaygıyla başa çıkmama yardımcı olacak birkaç şey paylaşayım dedim - umarım siz de faydalı bulursunuz :)

1-BÖLÜMLERE BÖLMEYİ ÖĞRENMEK
Bana göre bölümlendirme, duygularınızı, endişelerinizi ve endişelerinizi tam olarak ait oldukları yere koyabilmekle ilgilidir. Benim gibi, endişelenme ve bir şeyler üzerinde durma eğilimindeyseniz, stresli bir günün ardından 'kapanmayı' zor bulabilirsiniz. Hayatta, iş/okul ve özel yaşam gibi şeyleri mümkün olduğunca ayrı tutmanın önemli olduğunu düşünüyorum. Örneğin, erkek arkadaşınızla bir tartışmanız varsa, bunu evde bırakın ve iş yerindeki ruh halinizi etkilemesine izin vermeyin. İş yerinde stresli bir hafta geçirdiyseniz, endişelerinizi orada bırakın ve hafta sonunuzu mahvetmesine izin vermeyin. Her şey, bazen olayların tamamen kontrolümüz dışında olduğunu ve bunlar için endişelenmenin bir anlamı olmadığını anlamak ve kabul etmekle ilgili - en azından şimdilik. Bu inanılmaz derecede zor ama bunun zamanla öğrenilebilecek bir beceri olduğuna inanıyorum. Bizim için önemli olan şeyler hakkında endişelenmek ve strese girmek sadece insana özgüdür, ancak günün sonunda kontrol sizdedir ve bu duyguların sizi ne kadar etkilemesine izin vereceğiniz size bağlıdır.

Kendinizi bir şey hakkında endişelenirken bulursanız, belirli bir anda durumla ilgili yapabileceğiniz herhangi bir şey olup olmadığını düşünün. Şu anda yapabileceğiniz, bu konuda daha iyi hissetmenizi sağlayacak bir şey var mı? Değilse, endişelenmenin ne anlamı var? Tüm dertlerinizi ait oldukları yerde bırakın ve kötü bir dünün  bugününüzü mahvetmesine izin vermeyin.

2-DÜŞÜNCELERİNİZİ YAZMAK
Ne zaman biraz stresli hissetmeye başlasam, tüm düşüncelerimi ve duygularımı bir günlüğe yazmanın gerçekten yardımcı olduğunu düşünüyorum. Sık sık bir şey hakkında endişelenmeye başlarım, sonra en kötü senaryoları hayal etmeye başlarım ve gerçekten kendi düşüncelerime kapılırım. Bir şeyler yazmak gerçekten terapi olabiliyor. Bir şeyleri yazarak, duygularınızı açıklamaya ve anlamaya çalışıyorsunuz ve bunu yaparken aslında bazı cevaplar ve çözümler üretebilirsiniz. Bunların hepsi, duygularınızı yönetebilmenin anahtarı olduğuna inandığım, kendinizi daha iyi tanımanın bir parçası. Duygularınızı, düşüncelerinizi, hayallerinizi  yani aklınızdan geçen her şeyi yazabilirsiniz. Kendinize karşı dürüst olun ve tüm düşüncelerinizi yazın. Bazı insanlar bunu bir bilgisayarda yapmaktan hoşlanır, ancak kişisel olarak, el yazısıyla küçük bir defterde tutmayı rahatlatıcı buluyorum. Aynı zamanda size birkaç ay, hatta yıllar sonra geriye dönüp bakmanız için güzel bir hatıra olur :) böylece ne kadar yol kat ettiğinizi görebilir ve geçmiş deneyimleri hatırlayabilirsiniz.


3-KENDİNİZE ZAMAN AYIRMAK
Bu yazının başında, endişelerinizi ait oldukları yerde bırakmanın öneminden bahsetmiştim. Bu inanılmaz derecede zor olabilir ve zor bir dönemden geçtiğinizde kendinizeödül vermenizin yararlı olabileceğini düşünüyorum. Örneğin, önemli bir sınav veya iş görüşmesi gibi stresli bir şeyle karşı karşıyaysanız, sizi motive edecek güzel bir şey planlamaya çalışın. Bir hafta sonu yolculuğu, küçük bir alışveriş çılgınlığı veya tatil gibi bir şey olabilir. Yine de hepsinin pahalı olması gerekmiyor. Sonunda sizi bekleyen güzel bir şey olduğunu bilmek, pozitif kalmanıza gerçekten yardımcı olacaktır.

Umarım yazımı beğenmişsinizdir canlarım :) Bence buradan çıkarılacak en önemli şey, herkesin zaman zaman stresle baş etmek zorunda kalması ve hayattaki her şey hakkında her zaman olumlu hissetmememizin mümkün  olmadığıdır. Bu duyguları sağlıklı bir şekilde yönetmenin yolları olsa da bile  hepimiz insanız ve robot değiliz. Günün sonunda, bazen sıkıntılar yaşayabiliriz. Ne yaşarsanız yaşayın, her şey daha iyiye gidecek ve bu deneyimler sizi daha güçlü, daha iyi bir insan yapacak. Kendinize karşı dürüst olmanın, bu duyguları kabul etmenin ve işleri akışına bırakmayı öğrenmenin stres ve baskıyla başa çıkmanın anahtarı olduğunu düşünüyorum. Umarım ipuçlarımı biraz yardımcı bulmuşsunuzdur! Konuşmak istediğim çok daha fazla şey var zamanla bunları da paylaşacağım :) Okumak istediğiniz sürece daha fazla bu tarz yayınlaryapmaktan mutluluk duyarım, bu yüzden lütfen düşüncelerinizi yorumda bana yazın.

Peki siz stresle nasıl başa çıkıyorsunuz?

     

Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın!

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle

Paylaş:

2 yorum:

  1. Thanks for sharing.
    I invite you to visit my last post. Have a good week!

    YanıtlaSil
  2. Blogunuz çok güzel.. Sizi kendi sayfama da beklerim https://mylens.com.tr/ :) İyi günler dilerimm..

    YanıtlaSil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.