21 Eylül 2022 Çarşamba

Geçmiş Bir İlişkiyi Unutmanıza Yardımcı Olacak 3 İpucu


Pek çok insan terapiye gelir çünkü iyi bitmeyen bir ilişkiden zarar görürler. “Keşke zamanında geriye gidip her şeyi daha farklı yapabilseydim” ya da “Onlar olmadan hayatımda nasıl hayatta kalacağımı bilmiyorum” gibi şeyler söyleyebilirler.

Ancak gerçek şu ki, hepimizin en zorlu ayrılıklarda bile iyileşme konusunda inanılmaz bir yeteneğimiz var. Başarısız bir ilişkinin acısını azaltmak için kullanabileceğiniz üç teknik aşağıda :)

1. Başarısızlık, bakanın gözündedir

'Başarısız ilişki' terimi bir yanlış tanımlamadır. Elbette ilişkiler umduğumuz gibi yürümeyebilir ama bu onları başarısız yapmaz. Ne yazık ki beynimiz insanları, olayları ve şeyleri somut, siyah-beyaz kategorilere ayırma eğilimindedir. İçinde yaşadığımız dağınık, aşırı bilgi yüklü dünyayı anlamamıza yardımcı olur.

'Başarısız bir ilişki' durumunda, beyniniz bunu kabul etmemek ister. Başarısız ilişkilerin genellikle sonrası için başarıları vardır. Belki de kendiniz hakkında ilişkiden önce bilmediğiniz bir şey öğrendiniz. Belki de ilişkinin bitişi nedeniyle yeni bir aktivite, hobi veya rutin edindiniz. Belki de dünyanın farklı renklerini gördünüz veya yeni bir sağlık alışkanlığı keşfettiniz. Belki bir sonraki ilişkinizde ne görmek istediğiniz konusunda daha iyi bir fikriniz vardır.

'X'in başarılı olduğunu veya 'Y'nin başarısız olduğunu söylemek gibi, geçmiş ilişkilerinize değer yargıları atamaktan kaçınmak için elinizden gelenin en iyisini yapın. Bunun yerine, geçmiş ilişkilerden alınacak dersi kabul edin ve her deneyimden, iyilerden ve kötülerden ders alın.

2. Değişim için bir katalizör olarak geçmiş ilişkileri kullanın

Bir başarısızlık veya aksilik yaşadıktan sonra iki şey yapabiliriz:

1. Kendini geliştirmek için gelecekteki fırsatlardan uzak durmak
2. Başarısızlığı kendi kendine büyümek için yakıt olarak kullanmak

İkinci adımı takip etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Kötü bir ayrılıktan sonra tekrar ayağa kalkma motivasyonunu bulmakta zorluk çekiyorsanız, terapi yardımcı olabilir. Çoğu zaman, bir akıl sağlığı uzmanının keşfetmenize yardımcı olacağı şey, bölünmeye yol açan olayların gidişatı için kendinizi çok fazla suçlamanızdır. Hayatın kıvrımlarının ve dönüşlerinin ne kadarının kontrolünüz dışında olduğunu hafife alıyor olabilirsiniz. Bu düşünce tarzı, ebeveynlik ve profesyonel uğraşlar gibi diğer alanlarda da sorunlara neden olabilir.

Geleceği kontrol edemeyeceğimizi kendimize hatırlatmak rahatlatıcı. Başkalarının yaptığı seçimleri kontrol edemeyiz. Kendimizi gerçekleşebilecek veya gerçekleşmeyecek bir gerçekliğe zorlayamayız.

Kontrol edebildiklerimiz düşüncelerimiz, duygularımız, eylemlerimiz ve davranışlarımızdır. Kendi gemimizi yönlendirmede ne kadar iyi olursak, kontrolümüz dışındaki şeylerden o kadar az etkileniriz.

3. Romantizme hak ettiğinden fazla değer vermeyin

Tüm yaşam ilişkilerinin anlamlı olduğunu akılda tutmak önemlidir. Dolayısıyla, 'başarısız ilişkiler' hakkında konuştuğumuzda, bunun başarısız bir romantizm anlamına gelmesi gerekmez. Bizi tıpkı kayıp bir romantizm kadar derinden etkileyen kariyer ayrılıkları veya aile ayrılıkları yaşayabiliriz.

Ayrıca, kötü bir ayrılık yaşadığımızda aile üyeleri, arkadaşlar ve iş arkadaşlarımızla paylaştığımız ilişkilerde huzur bulabiliriz. Bu nedenle, aşk hayatınızı diğer yakın ilişkilerinizin üzerine koymamaya dikkat edin. (Aynı şekilde, diğer ilişkilere çok fazla yatırım yaparak romantik partnerinizi kendinize yabancılaştırmamaya dikkat edin.)

Sağlıklı yaşamanın ve uzun ömürlü olmanın anahtarlarından biri, birçok güçlü sosyal temas noktasını büyütmek ve sürdürmektir. Hayatınızdaki ve topluluğunuzdaki tüm insanlarla olan bağlarınızı besleyin. Başkalarına yardım etmek için elinizden gelenin en iyisini yapın. Başkalarıyla olan bağlantılarımızdan aldığımız güç, belki de en güçlü kaynağımız ve kesinlikle başarısız bir ilişkiyi aşmanın en iyi panzehiridir.

                      
Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram'dan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle

Paylaş:

3 yorum:

  1. Biten ilişkilerde sıcağı sıcağına tahlilde bulunmak suçlu aramak, yenilgi duymak doğal gibi ama biraz nefes alınca kazanımları da fark edebiliriz. İçe kapanmakta problemli. Güzel noktalara temas etmişsiniz, çok teşekkürler.

    YanıtlaSil
  2. unutmaya çok da gerek yok aslında sadece bittiğini anlamak lazım sanırım

    YanıtlaSil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.