9 Haziran 2020 Salı

Fondötenin Doğru Renk Tonu Nasıl Seçilir?👱‍♀️💄

İdeal olarak fondöten tonuyla cildiniz arasında ton farkı olmamalıdır.Doğru temeli bulmak için ilk adım, cildinizin alt tonunu bilmektir. Alt ton, sıcak, soğuk veya nötr olabilen cildinizin altındaki rengi ifade eder. Sıcak alt tonlar genellikle sarı veya altındır, soğuk alt tonlar pembemsi veya mavimsidir, nötr alt tonlar ise genellikle cildinizin rengiyle eşleşir. Sarı alt tonu bulmak için bileklerini zi kontrol edin. Damarlarınız mavi veya morsa, alt tonunuz soğuktur.Yeşilimsi damarlar, alt tonunuzun sarı olduğu anlamına gelir; burada renksiz veya ten renginize uyan damarlar nötr altı tonu gösterir.


MAC ve Clinique gibi markalar, alt tonlara göre belirli aralıklara sahiptir – NC, nötr soğuk, NW, nötr sıcak anlamına gelir.

Bir fondöten alırken, boynunuza uyduğundan emin olun. Cildinize en yakın üç rengi seçin ve onları çene hattınıza yerleştirin. Cildinize tamamen karışabilen ve görünmeyen birini seçin.
Tüm iyi makyaj markaları fondöteni test etmek için örnekler sunar. Bu tester ürününü alın ve ürünün yüzünüzde nasıl oturduğunu görmek için gününüze devam edin. Fondötenin yanlış şekilde göze çarpmadığından emin olmak için fondöteni gün ışığında kontrol edin.

Fondötenlerin Kapatıcılığı

Fondötenler hafif, orta ve tam Kapatıcı olarak piyasada satışa sunulurlar.
Hafif kapatıcılık– Bu tür fondöten ler çoğunlukla daha az problemli cilt tipleri için kullanılır. Hafif kapatıcı fondötenler, ten rengini eşitler ve hafif cilde bir aydınlık sağlar. Bunlar doğal görünümlü, hafif ve yüzlerinde ağır bir makyaj hissinden nefret edenler için mükemmeldir. BB ve CC kremler gibi renkli nemlendiriciler de bu kategoriye girer.
Orta Kapatıcılık – Orta kapatıcılık çoğunlukla çoğu kadının istediği bir kapatıcılıktır. Bunlar, daha belirgin bir fondöten görünümü elde etmek için sıkıntılı ciltlerde kullanılabilir.
Tam kapatıcılık – Bu fondötenler lekeleri ve sivilce izlerini gizlemek için kullanılır.

Fondöten Çeşitleri

Sıvı Fondöten – Yapı olarak incedir ve bu nedenle kolayca yayılır. Kuru, karma ve yağlı cilt tipleri için kullanılabilir. Başlamak için ince bir katman uygulayın ve gerekirse başka bir katman daha oluşturun. En iyi fondöten fırçası veya nemli süngerle kullanılır.
Köpük Fondöten – Bu fondötenler cilde sıvı fondötene göre daha iyi yayılır. Hafif yapıdadırlar ancak çoğunlukla ağır pigmentlidirler, bu nedenle ilk başta küçük bir miktar uygulayın.
Stick Fondöten-Kuru cilt tipleri için iyi sonuç verir. Cilt üzerinde kayar ve sünger veya fırça ile kolayca kullanılabilir.
Pudra Fondöten-Ciltteki fazla yağı emmeye yardımcı oldukları için çoğunlukla yağlı cilt tipleri için kullanılır. Gün içinde tazeleyebilirsiniz.


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle

Paylaş:

6 yorum:

 1. This is such a helpful guide! I definitely tend to use liquid foundation the most because it is easier to apply. I hope you have a wonderful week!
  the creation of beauty is art.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. I love liquid foundations too dear :) My skin has not so much problems but still I like using them :)

   Sil
 2. Ne güzel bir yazı olmuş ♡♡

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. teşekkürler canım yeniden yazılara geri döndüm :)

   Sil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.