28 Kasım 2018 Çarşamba

Para Biriktirmenin 8 Yolu

Image result for para
1-Harcamalarınızı kaydedin
Para tasarrufu için ilk adım, ne kadar harcadığınızı belirlemektir. Tüm masraflarınızı takip edin - bu, içtiğiniz her kahve, ev eşyası ve bir giysi olabilir.Tutarları gaz, yiyecek ve kredi gibi kategorilere ayırıp düzenleyin ve her bir tutarı toplayın. Size yardımcı olması için kredi kartınızın veya banka hesaplarınızın dökümünden de faydalanabilirsiniz.
2-Bütçe yapın

Bir ay içinde ne harcadığınızı anladığınızda, kayıtlı harcamalarınızı işinize yarayacak bir bütçeye dönüştürmeye başlayabilirsiniz. Bütçeniz, harcamalarınızı nasıl yönettiğinizi göstermelidir. Böylece, harcamalarınızı planlayabilir ve fazla harcamaları sınırlayabilirsiniz. Aylık harcamalarınıza ek olarak, her ay düzenli olarak gerçekleşen araba bakımı gibi masrafları da dikkate aldığınızdan emin olun.
Image result for para

3-Para biriktirme planı yapın

Artık bir bütçe oluşturduğunuza göre, şimdi bir tasarruf kategorisi oluşturun.Gelirinizin yüzde 10 ila 15'ini biriktirmeye çalışın. Masraflarınız çok yüksekse, çok fazla tasarruf edemezsiniz.Bunu yapmak için, eğlence ve dışarıda yemek yeme gibi daha az harcayabileceğiniz ve sabit aylık harcamalarınızdan tasarruf etmenin yollarını bulabileceğiniz temel ihtiyaç giderleri belirleyin.


Image result for para

İpucu: İyi tasarruf alışkanlıklarını pekiştirmek için, biriktirdiğiniz parayı market masrafına benzer düzenli bir masraf olarak düşünün.


Image result for para

4-Para biriktirmek için bir sebep bulun.
Para biriktirmenin en iyi yollarından biri, bir hedef belirlemektir.Ne için tasarruf edeceğinizidüşünerek başlayın - belki de evleniyorsunuz, bir tatil planlıyor ya da emeklilik için tasarruf ediyorsunuz. O zaman ne kadar paraya ihtiyacın olduğunu ve bu parayı ne kadar sürede biriktirebileceğinizi düşünün.  


Kısa Dönem (1–3 yıl)

- Acil İhtiyaçlar (3–9 ay)

- Tatil

- Araba peşinatı
para

Uzun Dönem (4+ yıl)


- Ev Peşinatı

- Çocukların eğitimi

- Emeklilik
para
5- Önceliklerinize karar verin

Giderleriniz ve gelirinizden sonra, hedefleriniz tasarruflarınızı nasıl yöneteceği üzerinde büyük etkiye sahip olması muhtemeldir. Uzun vadeli hedefleri hatırladığınızdan emin olun; emeklilik planlamasının daha kısa vadeli ihtiyaçlara cevap vermemesi önemlidir. Tasarruf hedeflerinizi nasıl önceliklendireceğinizi öğrenin, böylece tasarruf yapmaya nereden başlayacağınızı net bir şekilde anlayabilirsiniz. Örneğin, arabanızı yakın bir gelecekte değiştirmeniz gerektiğini düşünüyorsanız, şimdiden para biriktirmeye başlayabilirsiniz.

6-Doğru araçları seçin
Para tasarrufu için bankanızla konuşun bankanız doğru araçları seçmenize yardımcı olacaktır.

7-Otomatik para biriktirin

Hemen hemen tüm bankalar, kontrol ve tasarruf hesaplarınız arasında otomatik transferler sunar. Ne zaman, ne kadar ve nereye para transfer edeceğinizi kontrol edebilirsiniz. Para yatırma işleminizi bölüştürmek ve otomatik transferler kurmak, paranın düşünüldüğünden, tasarruf etmenin kolay yollarından biridir ve genellikle parayı harcamak için cazibeyi azaltır.
Image result for para

8-Birikimlerinizin büyüdüğünü izleyin

Her ay düzenli olarak bütçenizi gözden geçirin. Bu sadece birikimlerinizi izlemenizi değil ayrıca para biriktirirken nerelerde sıkıntı yaşıyor olduğunuzu da size gösterecektir.NBu ufak değişiklikler size her gün para biriktirmek için size ilham olacaktır böylece hedeflerinize daha hızlı ulaşabilirsiniz.


Kaynak:www.bettermoneyhabits.bankofamerica.com (Çeviri)


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) SevgilerimlePaylaş:

14 yorum:

 1. Akıllıca adımlar. Bir kısmını uyguluyorum. İşe de yarıyor. Çok teşekkürler bu motive edici paylaşım için.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim canım ben de bu paylaşımlarla yeni şeyler öğreniyorum sizlerle :)

   Sil
 2. Bence en önemlisi para biriktirmeye kararlı olmak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen katılıyorum canım ve ne olursa olsun karardan dönmemek en önemlisi.

   Sil
 3. Interesting post. :) I am following you. :) Greetings from Serbia. :)

  New post: https://andjelina-svastara.blogspot.com/2018/12/drugi-blogoroendan-blogmas-1.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for following me. Greetings from Turkey :)

   Kisses

   Sil
 4. Thank you for following me :) Greetings from Turkey

  Kisses

  YanıtlaSil
 5. Cok güzel bilgiler canim 😍

  YanıtlaSil
 6. Great post!

  Following you back now <3

  <a href="http://www.michellecheungg.com”>MichelleCheungg.com </a>

  YanıtlaSil
 7. wow sucha a nice article ,very unique .Want to see of you .God bless you and Keep on writing.
  We as a leading Mobile app development company in Kolkata build awesome mobile applications for Android, iOS and Windows Mobile devices and for all platforms.Our Mobile app development in Kolkata professional and helps to grow your business and generate revenue.

  YanıtlaSil
 8. Çok güzel bir paylaşım, teşekkürler..

  YanıtlaSil
 9. Güzel önerileriniz için teşekkürler .

  YanıtlaSil
 10. Blogunuzu zaman zaman ziyaret ediyorum. Çok güzel çalışmalarınız var. Başarılarınızın devamını dilerim. Benim de daha dört aylık bir blogum var, bu konuda çok bilgi sahibi değilim. Benim blogumu da zaman zaman ziyaret etmek ve yorum yapmak suretiyle desteklemenizi bekliyorum. Herkese iyi çalışmalar dilerim.

  YanıtlaSil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.