12 Ocak 2022 Çarşamba

Stresi Önlemenin 8 Yolu

1-Sağlığınızı optimize etmek için yiyin ve için. 
Bazı insanlar alkol alarak veya çok fazla yiyerek stresi azaltmaya çalışırlar. Bu eylemler anda yardımcı olabilir, ancak aslında uzun vadede stresinizi artırabilir. Kafein ayrıca stresin etkilerini şiddetlendirebilir. Sağlıklı, dengeli bir diyet uygulamak stresle mücadeleye yardımcı olabilir.

2-Düzenli egzersiz
Yapılan çalışmalar, egzersizin güçlü bir stres giderici olduğu gösterilmiştir.  Aerobik egzersizleri, ağırlıklarla  birleştirmek veya yoga gibi hareket aktivitelerini düşünün ve kendinize makul hedefler belirleyin. Aerobik egzersizin daha iyi hissetmenize ve olumlu bir tutum sürdürmenize yardımcı olan doğal maddeler olan endorfinleri saldığı ispatlanmıştır.

3-Tütün ve nikotin ürünlerini kullanmayı bırakın
Nikotin kullanan kişiler genellikle buna stres giderici olarak atıfta bulunur. Bununla birlikte, nikotin aslında fiziksel uyarılmayı artırarak kan akışını ve nefes almayı azaltarak vücutta daha fazla stres oluşturur.


4-Gevşeme tekniklerini inceleyin ve uygulayın
Her gün dinlenmek için zaman ayırmak stresi yönetmeye ve vücudu stresin etkilerinden korumaya yardımcı olur. Derin nefes alma, imgeleme, kas gevşetme ve farkındalık meditasyonu gibi çeşitli teknikler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu teknikler hakkında rehberlik sağlayan birçok akıllı telefon uygulaması vardır; bazıları satın alma maliyeti gerektirse de, çoğu ücretsiz olarak temin edilebilir.

5-Değerlerinizi inceleyin ve onlara göre yaşayın
Eylemleriniz inançlarınızı ne kadar çok yansıtırsa, hayatınız ne kadar kendinizi o kadar iyi hissedeceksiniz. Faaliyetlerinizi seçerken değerlerinizi kullanın.

6-Kendini savun 
Zamanınızı ve enerjinizi çok fazla strese sokacak taleplere “Hayır” demekten korkmayın. Her zaman başkalarının beklentilerini karşılamak zorunda değilsiniz.

7-Gerçekçi hedefler ve beklentiler belirleyin
Her şeyde aynı anda %100 başarılı olamayacağınızı anlamak sorun değildir ve sağlıklıdır. Kontrol edebileceğiniz şeylere dikkat edin ve kontrol edemediğiniz şeyleri kabul etmeye çalışın.

8-Kendinizi sevin
Kendinizi bunalmış hissettiğinizde, kendinize neyi iyi yaptığınızı hatırlatın. Sağlıklı bir özgüven duygusuna sahip olun.


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagramdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

2 yorum:

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.