19 Ağustos 2016 Cuma

Zeki Ama Başarısız Olmanıza Sebep Olan 6 Hata

Bazı insanların fazlasıyla zeki olduğunu görmenize rağmen başarılı olduğunu göremezsiniz. Bu sizi oldukça şaşırtabilir ve bu zekayla nasıl başarısız olabiliyor diye düşünebilirsiniz. Ama unutmamalısınız; bazı insanlar zeki olmamasına rağmen çalışkanlık ve hırsları sayesinde zeki insanlara göre daha üst konumlarda olabiliyor. Yani zeki olmanız başarınızdaki tek kriter değildir. Çalışkan, azimli, hırslı ve sabırlı olmak gibi bazı özelliklere de sahip olmanız gerekiyor.
Alınan iyi bir eğitim zeki olduğunuzu kanıtlamaz; paranız vardır ve çocuğunuzu en iyi okullarda en iyi öğretmenlerle eğitebilirsiniz. Ama bu çocuğunuzun süper zeki olmasını sağlamayacaktır. Aynı şekilde fazla bağımsız ve kuralsız olmak da zeka göstergesi değildir. Tüm bunların yanında zeki olduğunu bilmesine rağmen egosuna yenik düşmesi de başarısızlık getirecek nedenlerdir. Her zeki insanın başarılı olmasını bekleyemezsiniz ve kişilerin başarısınız zekaya göre değerlendiremezsiniz.

Zekanız çalışma hayatında başarının garantisi değildir. Çünkü zeki insanlar bazen beklenmeyecek hatalar yapabilirler. Bu konudan yola çıkarak, zeki insanların yaptığı aptalca hatalar araştırıldı. Bu hataların oldukça standart olduğunu göreceksiniz ve böylece her zeki insanın başarılı olamayacağını anlayacaksınız. İşte zeki ama başarısız olmanızın sebebi olan hatalar:

1-FarklıOlamamak

Oldukça klişe bir görüş vardır; en iyiler şu yoldan ilerler! Bu konu üzerine ABD’de yapılan bir araştırma bunun ne kadar hatalı olduğunu ortaya koymuştur. Amerikan üniversitelerinin en başarılı öğrencilerinin hep aynı yolu izlediği ortaya çıkmış. En iyilerin finans sektöründe yer aldığı veya büyük danışmanlık şirketlerine girdiği düşüncesi benimsenmiş. Okul birincileri de hep bu yoldan ilerlemiş. Yani kendi istekleri yönünde değil, diğer okul birincileri gibi hareket etmişler. Okul hayatında başarılı olmuş ve yüksek not almış kişiler, dışarıdan aferin alıyorlar. Ama çoğunlukla, “ben ne istiyorum” düşüncesinden uzak yaşıyorlar. Bir klişe gibi eğer okul birincisiysen bu işi yapacaksın düşüncesinden sapmıyorlar ve bu nedenle farklı bir şeyler denemek için gerekli cesarete sahip değiller. 

2-Sosyal İlişkileri Küçümsemek Bazı zeki insanların, başarılı olmak için tek kriterin zeka olduğunu benimsiyorlar ve kişisel ilişkileri göz ardı ediyorlar. Aynı zamanda bu yönü güçlü olan insanları da küçümserler. Sosyal becerileri geliştirme gibi bir çabanız yoksa zeki ama başarısız bir insan olursunuz. Çevre edinmez, çevrenizi kullanmayı bilmez ve kendinizi pazarlayamazsanız, zeki olmamasına rağmen bu yönleri güçlü olan kişiler birkaç adım önünüzde yer alacaktır. 

3-Yardım ve Destek Almamak Zeki insanlar, kendilerine göre daha az zekiler gibi akıl danışmaz ve başkalarının tecrübelerinden faydalanmaz. Böyle olduğu için de karşılaştıkları bir zorluk yüzünden büyük hatalar yaparlar ve nasıl bir yol izleyeceklerini bilemezler. Hatta başkalarının da kendilerine zarar vermesine izin veriler. Oysaki başarılı olmak için hemen herkes belli bir desteğe, yardım ve çevreye ihtiyaç duyar. Zeki olduğunuz için başkalarının yardımlarını görmezden geliyorsanız, inanılmaz hataların kucağına balıklama atlamış olursunuz. 

4-İyi Eğitimi Zekayla Bağdaştırmak Daha iyi bir okula gittiğiniz veya daha yüksek diploma notuna sahip olduğunuz için daha iyi bir işe sahip olmayacaksınız. Çünkü iş hayatında iyi bir eğitimin yanı sıra önemli olan başka şeyler de bulunmaktadır. Yani iyi bir üniversiten mezun olmayı herkesten daha zeki olduğunuza bağlamamalısınız. İş hayatında sizden daha fazla tecrübesi olan, eğitim yetersizliğini kapatma çabası gösteren kişiler sizin her zaman önünüzde yer alır. Siz “iyi bir üniversiteden mezun oldum, sizden daha zekiyim” cakası satarken, çaba gösteren kişiler farkına varmadan sizin önünüze geçmiş olacaktır. 

5-Çabuk Pes Etmek Zeki olduğunu için diğer insanlara göre hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.
Ama bu tembelliğe neden olacaktır. Daha az zeki insanlar veya tüm işleri zekasıyla halledebileceğine güvenmeyenler çok fazla çaba gösterir. Bu çabaları ise onların her zaman gelişmesine yardımcı olur. Zeki insanlar ise çok fazla çaba göstermezler. Bu durumda da doğuştan gelen yeteneklerini başarıya çeviremezler. Sonuçta da kendilerine göre daha az zeki olan insanların gerisinde kalırlar. Zeki insanlar, yapmaları gereken iş ile ilgili olarak kafa patlatırlar. Daha az zekiler ise pratik yaparlar, işi öğrenirler ve fark yaratırlar. 

6-Her Zaman Haklı Olmak Zeki insanların, diğer insanlara göre daha zararlı olan egoları vardır. Bu nedenle de kendilerinin her zaman haklı olduklarını düşünürler. Her konuda kendilerinin haklı olduklarını belirtirler ve buna göre hareket ederler. Zeki insanların, kendilerine, zekalarına ve mantıklarına güvenen insanlar olmaları, ilk başta hemen herkese sevimli gelir. Ama iyi bilmedikleri konuda doğru olduklarını savunmaya devam etmeleri nedeniyle son derece itici kişiliklere dönüşürler.Kaynak:www.paratic.comBuraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

4 yorum:

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.