23 Ağustos 2016 Salı

Para Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Basit Yöntem

Planlı harcama yapınPara Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Basit Yöntem

Kendinize bütçe hazırlayın. Yıllık, aylık, haftalık bütçeler. Kiranız, kredi ödemeniz ve faturalarınız sabit giderlerinizi oluşturacaktır, geriye kalan tüm giderler odaklanmanız gereken iyileştirebilir giderlerdir. 

Bugünden başlayarak günlük giderlerinizi not alın, bir ayın sonunda elinizde aylık gider tutarınız ve nerelere harcama yaptığınız ile ilgili bir veri tabanınız olacaktır. Aralık ayına geldiğinizde sonraki yıl için bütçenizi hazırlayın, ortalama aylık giderinizi biliyorsunuz, onun dışında ay özelinde yapmayı öngördüğünüz giderler var ise onları dikkate almalısınız (yaz tatili, doğum günleri gibi). Bütçe yaparken kendinize ‘giderlerinizi %5 azaltmak’ gibi hedefler koymalısınız. 

Günlük harcamalarını not almaya devam etmelisiniz. Ay sonu geldiğinde yaptığınız öngörü ile gerçekleşen giderlerinizi kıyaslayın, sapmaların sebeplerini analiz edin, iyileştirilebilir alanları görmeye çalışın, hatta bu konuda arkadaşlarınızdan destek isteyin. 

Bütçe takibinizi Excel’de yapabilirsiniz, giderleriniz grafik ve özet tablo halindeyken yorumlayabilmeniz çok daha basit olacaktır. Gelir – gider takibi yapabileceğiniz bir çok uygulama ve web sitesi bulunuyor.

Harcama yöntemini gözden geçirin

Para Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Basit Yöntem
Kredi kartları bilinçli bir şekilde kullanıldığında bir çok avantaj sunar, ancak doğru şekilde kullanmayı bilmeyen kişilerin eline geçerse ölümcül bir silaha dönüşür. Siz de ay sonu geldiğinde kredi kartı borcunuzu nasıl ödeyeceğini kara kara düşünenlerdenseniz, hemen onu ya bir köşeye kaldırın, daha iyisi kapattırın. 
Geliriniz hesabınıza geçtikten sonra kendinize haftalık harcama tutarları belirleyin. Boş bir zarf alın, üzerinde yılın kaçıncı haftasında olduğunuzu ve yılı yazın, o hafta harcamayı öngördüğünüz parayı zarfın içerisine koyun. Mümkün olduğunca öngörünüzün dışına çıkmamaya çalışın. Hafta bittiğinde zarfınızda para kaldıysa zarfın üzerine kalan tutarı not alıp bir dosyaya kaldırın ve onu önemli bir ihtiyacınız çıkana kadar unutun. 
Harcama yaparken bir kez daha düşünün
Para Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Basit Yöntem
Alışveriş esnasında alacağınız ani kararlar, gerçekten ihtiyacınız olmayan veya öteleyebileceğiniz giderlerin gerçekleşmesine sebep olur. 
Mağazada vitrinde gördüğünüz elbise üzerinize ne kadar yakışsa da hemen gidip onu almayın, eve gidip bir kez daha düşünün. Online satış sitelerinde aynı elbise daha uygun fiyatlı mı diye kontrol edin. Almaya karar verdiyseniz bile bir kaç ay sonra başlayacak indirim dönemini bekleyin. 
Yeni çıkan cep telefonunun stokları tükenmeden hemen almak istiyorsunuz. Acele etmeyin, gerçekten buna ihtiyacınız var mı? bir kez daha düşünün. İki yılda bir cep telefonu değiştiriyorsanız, kullanım alışkanlıklarınızı gözden geçirmelisiniz. Yeni bir modele ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız bile eski telefonunuzla bir kaç ay daha idare ederek bu süreyi uzatabilirsiniz. Elektronik cihazların fiyatları piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra düşmeye başlar, almayı planladığınız telefonu daha uygun fiyata alabilirsiniz. 
Günlük ihtiyaçlarınızı yerelleştirin
Para Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Basit Yöntem
Mahallenizde haftada bir kurulan bir pazar mutlaka vardır, meyve ve sebze ihtiyacınızı oradan karşılayın. Diğer mutfak ve ev ihtiyaçlarınız için uluslararası pahalı markalar yerine, ülkenizde üretilen yerel markaları tercih edin. Her köşe başında bir Bim bulunmakta, o kadar insan yanılıyor olamaz. 
Kampanyalar gözünüzü kör etmesin
Para Biriktirmenizi Sağlayacak 5 Basit Yöntem
En sevdiğiniz markada 1 alana 1 hediye kampanyası başladığında koşa koşa alışveriş merkezine gitmemelisiniz. Kampanyalar bir çok zaman size aslında ihtiyacınız olmayan şeyleri almanıza sebep olup, gereksiz gider yapmanıza yol açar. İhtiyacınızı tekrar gözden geçirmeli, kampanyanın faydanıza mı yoksa zararınıza mı sebep olacağını analiz etmeniz faydanıza olacaktır. 

Kaynak:www.peneplen.com (Çeviri)


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

12 yorum:

 1. Kıyafet konusunda dediğiniz şeyi başarabilirsem süper olur çünkü ihtiyacımız olmayan şeyleri de bazen alabiliyoruz, buda bizi fazla harcamalara itiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. o kadar çok kampanya var ki bir de kredi kartı olunca sonu bazen hüsran oluyor :(

   Sil
 2. Kredi karti kullanmiyorum ve kendimle gurur duyuyorum, onun disinda cok haklisin ben de kendime haftalik ya da aylik max extra giderlerim icin keyfi harcama bütceleri olusturuyorum yoksa kontrolsuz ayni sonu kötü olabiliyor

  YanıtlaSil
 3. cok güzel bir yazı ama o indirimler olmasa indirim yedip evi dolduranlardanım maalesef :(

  YanıtlaSil
 4. Kampanyalar gerçekten gözleri kör ediyor :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. maalesef canım ama biz güçlü olursak onlara karşı gelebiliriz!

   Sil
 5. faydalı bir yazı olmuş :) ah ah bunları uygulayabilsem zengin olacağım =) =)

  YanıtlaSil
 6. Para biriktirmek bana her zaman zor gelmiştir ama bir süredir deniyorum. İstediğim bir şey var, onu gerçekleştirmek için. Güzel bir konu bu, ben de araştırıp yazıcam böyle birkaç tane. Hem siteme içerik olur, hem beni motive eder (Belki - inşallah) diye düşünüyorum.

  YanıtlaSil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.