24 Ağustos 2016 Çarşamba

Daha Uzun Yaşamanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık

Aşırı yemeyin
Eğer 100 yaşına kadar yaşamak istiyorsanız, büyüklerinizin öğütlerini bir kenara bırakıp, tabağınızdaki yemeğin tamamını bitirmeyin. Uzun yaşamın sırrını araştıran yazar Dan Buettner, yaşı ilerlemiş olan Japonların %80 oranında doyduklarında yemek yemeyi bıraktıklarını söylüyor.

Daha Uzun Yaşamanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık

St. Louis Üniversitesi’nde yapılan araştırmalarda daha az yemek yemenin, daha yavaş yaşlanmak anlamına geldiği ortaya konmuş. 2008 yılında yapılan araştırmada, alınan kalori miktarı sınırlandırıldığında T3 isimli troit hormonunun üretiminin azaldığını, buna bağlı olarak metabolizmanın yavaşladığı ve yaşlanma sürecini geciktirdiği sonucuna ulaşılmış.”

Partnerinizden uzak kalmayın

Düzenli bir seks hayatına sahipseniz, ömrünüze yaklaşık 3 yıl katıyorsunuz demektir. Cinsel ilişki sırasında önemli derecede kalori tüketirsiniz. Öyle ki, bazen, neredeyse yarım saat boyunca koşmuş kadar kalori yakarsınız. 

Düzenli seks hayatı, kan basıncınızı azaltır, uykunuzu düzenler ve kalbinizi korumanıza yardımcı olur.
Televizyonu kapatın
Daha Uzun Yaşamanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık
Televizyonun başında çok fazla vakit geçirmek sağlınızı olumsuz etkiler. Tamamen televizyon izlemeyi bırakmak gerçekleştirilmesi zor bir hedef olsa da, televizyon izlediğiniz saatlerden yapacağınız kesinti sizi ölüm riskinden %11, kalp krizi riskinden ise %18 oranında uzaklaştırır.”
Güneşten uzak durun 
Çok fazla güneşe maruz kalmak cilt kanseri riskini de beraberinde getirir. Ayrıca yüzünüzde kırışıklıklara sebep olarak daha yaşlı görünmenize sebep olur. 
Günlük hayatınıza güneş kremini dahil etmeniz için hiçbir zaman geç değildir (30 faktör ve daha yüksek korumalı kremler). Güneş kreminizi kullanırken sadece yüzünüze odaklanmayın, göğüs ve sırt bölgesinde oluşacak yanıklar da, sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterir. 
İletişim halinde kalın
Daha Uzun Yaşamanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık
Araştırmalar güçlü bir sosyal ağı olmayan kişilerde kalp krizi riskinin daha yüksek olduğunu göstermekte. Aile üyeleri ve yakın arkadaşlar bu sosyal ağda en büyük paya sahip olmalıdırlar. Yalnızlık bazı durumlarda insan için, sigara içmek veya yüksek kolesterole sahip olmak kadar tehlikelidir. 
Alkol tüketiminizi azaltın 
Günde 2 veya daha fazla alkollü içki tüketen bayanlar ve 3 veya daha fazla alkollü içki tüketen erkekler, kilo problemlerinden geçimsizlik sorunlarına kadar alkolün zararlı etkilerini hayatlarında hissederler. Ancak, bilinçli ve az miktarlarda tüketildiğinde bir çok alkollü içkinin sağlık açısından faydası bile vardır. 
Meyve ve sebze tüketin 
Gün içinde 3 öğünden daha az meyve ve sebze tüketimi sizi sağlıklı bir birey olmaktan uzaklaştırır. Bu besin depoları, bir çok lif ve vitamin barındırır. Meyve ve sebze tüketimi kalp krizi riskini %76 oranında azaltır. İçeriğindeki antioksidanlar kırışıklık giderici etki yapar, hem sağlıklı bir hayat sürerken, hem de genç görünebilirsiniz. 
Formunuza odaklanın
Daha Uzun Yaşamanızı Sağlayacak 9 Alışkanlık
Gençlik pınarına sahip olabilmemiz için en önemli etken hiç kuşkusuz günlük yapılacak egzersizlerdir. 2008 yılında yapılan bir araştırmaya göre koşu gibi yüksek efor isteyen egzersizler insanın ömrünü yaklaşık 4 yıl arttırmakta. Düzenli yapılan egzersizlerin kalben, zihnen ve bedenen bir çok pozitif etkisi de bilinmektedir. 
Sizi çok zorlamayacak egzersizler, örnek olarak yarım saatlik yürüyüş, kalp krizi riskini azaltır. 
Sigara içmeyin 
Sağlığınız için atacağınız en büyük adım sigara içmeyi bırakmanız olacaktır. Yapılan bir araştırmaya göre 35 yaşından önce sigarayı bırakan bayanlar, tahminen 6 – 8 yıl daha fazla yaşıyorlar. 
İnsan vücuduna zararları saymakla bitmeyecek olan bu kötü alışkanlığınızdan vazgeçmek için hiç bir zaman çok geç değil. Vücut, sigara içtiğiniz dönemdeki tahribatını, sigarayı bıraktığınızda onarabilmektedir.

Kaynak:www.peneplen.com


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

6 yorum:

 1. Televizyon izlemeyi bırakalı aylar oldu evde hiç birimiz izlemiyoruz diziler artık sıkıcı geliyor zaten :) Akşamları da yürüyüş yapıyoruz ohh mis çok güzel oluyor :)

  YanıtlaSil
 2. televizyonu üniversite döneminde bıraktım. Gerçekten kendinize vakit kalıyor. Bu arada bloğunuzu keşif etkinliğinden buldum sizi takipteyim bana da beklerim sevgiler :) http://efsaninguncesi.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 3. ne kadar güzel anlatmışssın televizyon sadece birlikte film izlerken güzel :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. benim evdeki TV sanırım aylardır açılmıyor :)

   Sil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.