25 Mayıs 2016 Çarşamba

Sürekli Aç mı Hissediyorsunuz?


Diyeti bıraktığınız anda kilo almaya başlıyor ve sürekli aç mı hissediyorsanız? Peki bu döngüyü nasıl kıracaksınız? İşte yemek yeme arzusunu kontrol etmenin yolları...

Diyet yapıp fazla kilolarınızdan kurtuldunuz. Ama diyeti bıraktığınız anda yeniden kilo almaya başlayıp belki de öncekinden bile fazla kilo aldınız. Eğer kendinizi sürekli aç hissediyorsanız bilin ki yalnız değilsiniz. Ve bu yaz, tekrar eden bu kötü döngüyü kırmanın tam sırası! Uzman Bariatrik Diyetisyen Nazlı Acar’ın verdiği bilgiler, bitmek bilmeyen yemek yeme arzusunun sebeplerini bulmak ve dizginlemek konusunda işinize yarayabilir.
Diyetisyen Nazlı Acar, “Sağlıklı beslenme programları ile ideal ağırlığa ulaşmış fakat yemek yeme arzusu (craving) nedeniyle yeniden kilo olmaya başlayan pek çok kişi var. Ne yazık ki, aşırı yeme arzusu, katı diyetleri sonlandıran veya sağlıklı yaşam programlarını çöpe attıran en büyük etken” diyor. Acar’a göre, yemek yeme konusunda oluşan karşı konulamaz arzunun 7 sebebi şöyle:
1. Hormonlar: Hormonal değişiklikler, vücut fonksiyonları üzerinde önemli bir role sahip. Endokrin bezlerden tiroid, adrenal, hipofiz ve gonad obezite ile ilişkilidir. Peki, bu endokrin bezler bizi nasıl etkiler? Yiyecekler bizim yakıtımızdır. Acıktığımızda yemek yeriz, onları sindirir enerji olarak kullanırız. Açlık ve tokluk gibi hislerimiz vardır. Öte yandan kimi yiyecekleri, aç olmasanız da arzulayabilirsiniz. Özellikle bayanlar gebelik ve menstürasyon gibi özel zamanlarında farklı yiyecekleri arzulayabilirler. Tüm bu aş ermeler, çoğunlukla hormonlardaki değişimlerle ilgilidir. Bunu bilmek, bizi hormonların değiştiği dönemlere karşı daha uyanık kılar.
2. Kan Şekeri Seviyesi: Yemek yeme arzusu, kan şekeri seviyesi ile oldukça ilgilidir. Vücut fonksiyonlarının sağlıklı olması için glukoz gerekir. Yeterli ve dengeli beslenerek kan şekerinizin stabil kalmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kan şekeriniz gün içinde dalgalanırsa, kendinizi yüksek kalorili yiyecekleri arzularken, daha da kötüsü fazla fazla yerken bulabilirsiniz. Bunun çaresi ise öğün atlamadan, sağlıklı ara öğünlerle beslenerek, kan şekerini dengelemektir. 
3. Vitamin – Mineral Yetersizliği: Yediğimiz her şey vücudumuzda yağa veya enerjiye dönüşür. Eğer aldığınız enerji fazla, yaktığınız enerji azsa, kilo almak söz konusu olacaktır. Bu durumda aktif bir yaşam sürmek önemli… Ancak hareketli bir yaşam sürseniz bile yine de enerji yakabilmek için bazı enzimlerin aktif olması önem taşıyor. Enzimleri aktif hale getiren önemli vitamin ve mineraller vardır. Eğer bu vitamin ve mineraller vücutta yetersizse o zaman kilo kaybı yerine kilo artışı ile karşılaşabiliyoruz. Örneğin vücut yağının artması, D vitamininin aktivasyonunu engeller ve bu da obezite sebebidir. Bu durumda, diğer tüm önlemleri aldığınız halde kilonuzu dengeleyemiyorsanız, uzman bir diyetisyenden yardım almayı düşünebilirsiniz. Böylece gerekli klinik testleri yaptırarak bedeninizdeki olası bir vitamin-mineral yetersizliğini ya da kilonuzu etkileyen diğer faktörleri ortaya çıkartmanız mümkün olacaktır. 
4. Karbonhidrat Tokluğu: Karbonhidratlardan zengin diyet, tokluk hissettirse de erken acıkmanıza sebep olur. Pizza veya hamburger karın doyurmak için kolay bir tercihtir. Fakat gün içinde çabuk acıkır ve daha fazla kalori içeren yiyecekler tüketmeyi arzularsınız. Bunlar yerine liften zengin tahıllar, yağlı tohumlar, meyve, sebze ve baklagiller tercih edilebilir. Bu tarz yiyecekler craving’e yani aşırı açlık hissine sebep olmaz. 
5. Duygusal-Psikolojik Faktörler: Depresyondaysak, stresli bir işimiz varsa ya da duygusal olarak kötü bir dönemden geçiyorsak, daha çok yemek yemek ve daha kalorili besinler almak isteriz. Bunun ardında yatan sebep bizim seratonin seviyemizdir. Nişastalı ya da şekerli yiyecekler, seratonin salınımını arttırdığından bu duygusal dönem devam ettiği sürece, bu tarz yiyecekleri arzulamaya devam edebilirsiniz. Bu da ardından yeme bozukluklarını ve kilo alımını getirecektir. 
6. Yemek Yeme İhtiyacı: Hissettiğiniz yemek yeme hissi gerçek olmayabilir. Belki de o besini arzuladığınız için çalan, yanlış bir alarmdır. O nedenle tok olduğunuz halde canınız bir besini çok istiyorsa ya biraz tadına bakıp bırakın yani ‘nefsinizi körleyin’ ya da kendinizi kontrol edemeyecekseniz hiç dokunmayın. 
7. Katı Diyet Planı: Katı bir diyet planı, bazı yiyeceklere karşı arzuyu daha da arttırabilir; aman dikkat! Diyetinizde sağlıklı olan tüm yiyeceklere yeterince yer vermeniz önemli. Diyetisyeninizden, çok istediğiniz kimi besinleri yemek için gerekirse diğer hangi besinlerden feragat edebileceğinizi öğrenin. Aynı sınıftaki yiyecekleri yer değiştirerek ya da porsiyonları küçülterek eziyet çekmeden de sağlıklı beslenmenin bir yolu bulunabilir. Bunun için kalorileri öğrenmeniz, diyetinizin gerektirdiklerini iyi anlamanız, karbonhidratları ve proteinleri tanımanız gerekecek. İyi haber şu ki, bilinçli beslenme konusunda uzmanlaştıkça, periyodu azaltarak, sosları ve katkıları çıkartarak ya da pişirme biçimlerini değiştirerek pek çok konuda esnek bir yaşam kurmak mümkün. 
Yemek Yeme Arzusunu Kontrol Etmenin 6 Yolu 
1. Öğün Atlamayın: Öğün atlamamak, pek çok konuda farklı fikirlere sahip olan tıp dünyasının üzerinde tamamen uzlaştığı en önemli kurallardan biri çünkü öğün atlamak, kilo artışına sebep olmakta. Uzun süre aç kalmak kan şekerinizi düşürür. Bu uzun süreli açlık nedeniyle, vücut fonksiyonlarının devamı için gerekli olan enerjiyi yüksek kalorili, şekerli yiyeceklerden almak için büyük bir istek duyarsınız. Bu da gerektiğinden fazla enerji almanıza sebep olur. Sonuç: Giderek artan vücut ağırlığınız! 
2. İşlenmiş Ürünleri Tüketmekten Kaçın: Ekstra tuz, baharat ve şeker ilave edilmiş, işlenmiş ürünlerden uzak durun. Bu tarz işlenmiş ürünler, tekrar tekrar aklınıza gelip yemek yeme arzusunun doğmasına neden olur. İşlenmiş gıdalar yerine; taze meyve ve sebzeleri ve düşük kalorili gıdaları tercih etmek çok daha faydalı bir tercih olacaktır. 
3. Stresini Kontrol Et: Stres altında olmak, yemek yeme arzusunu arttıran bir faktördür. Eğer stresinizi kontrol altına alabilirseniz yüksek kalorili yiyecekleri de arzulamazsınız. Stres altındayken en çok tüketilen yiyeceklerin pizza, cips ya da abur cuburlar olduğu düşünülürse, stres kontrolünün beden-kitle indeksindeki önemi bir kez daha anlaşılır. Müzik dinlemek, spor yapmak ya da en azından derin nefes alarak zihni sakinleştirmek, hem stresi dengelemede hem de hayatınızı güzelleştirmek konusunda daha iyi alternatiflerdir. 
4. Dikkatini Dağıt: Gerçekten aç mısınız yoksa o yiyeceği mi arzuluyorsunuz? Eğer istediğiniz şey; çikolata, pizza, hamburger veya çikolatalı bir içecekse aslında aç olmadığınıza sadece yemek yeme arzusunun etkisine kapıldığınıza emin olabilirsiniz. Şimdi yapmanız gereken tek şey, 10 dakika boyunca başka herhangi bir şey düşünmek çünkü bu isteğiniz sadece 10 dakika sürer. Bu süreyi bir işe konsantre olarak, arkadaşlarınızla sohbet ederek ya da çıkıp açık havada biraz yürüyerek atlatabilirsiniz. 
5. Biraz Mola: Yorgun olduğunuzda yeme arzusu daha da yükselir. O nedenle yüksek kalorili, karbonhidratlı yiyecekleri yeme isteğiniz olduğunda, işinize ya da odaklanmış olduğunuz şeye 10-15 dakika kadar ara verin ve craving ile savaşın! 
6. Düzenli Egzersiz Yapın: Egzersiz sadece fit olmak için yapılmaz aynı zamanda sizi rahatlatır ve zindelik sağlar. Stres hormonlarınızı baskılar ve bu da kendinizi iyi hissettirir! Böylece hayatınızın kontrolünü daha kolay elinize alırsınız.

Kaynak: http://www.elele.com.tr/


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

29 yorum:

 1. yanımda nane şekeri mutlaka taşırım bu durum için .. ani acıkmalarımın özellikle kan şekeri düşmesine bağlı acıkmalarımın önüne geçiyor. tavsiye ederim... sevgiler...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. nane şekerini ben de yanımda taşırım özellikle araba tutmaları için :)

   Sil
 2. Özellikle diyetin ilk haftası olur bu. Sonra geçiyor ama iradeli olmak lazim.

  YanıtlaSil
 3. Ben abur cubur biraz fazla sevdiğimde genelde tok olsam da yiyorum :) onun yerine ekmek kullanmıyorum, ekstra tuz kullanmıyorum, çay ve kahve de şeker kullanmıyorum. Bir miktar dengeliyorum.

  YanıtlaSil
 4. Yanıtlar
  1. haklısın canım sağlık kontrolleri önemli bu anlamda.

   Sil
 5. ah o psikoloji yok mu bütün suçlu o oluyor genelde.. :-(((

  YanıtlaSil
 6. Sağlıklı ve düzenli beslenme konusunu hayatımıza bir adapte edebilsek gerisi gelecek de...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet canım kültür olarak öyle düzenli spor yapayım gibi bir eksiklik hissetmiyoruz yediklerimiz zaten bol unlu ve yağlı sonuç maalesef kötü oluyor:(

   Sil
 7. Evet doğduğumdan beri açım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. aynen canım :) ben de çok seviyorum yemek yemeyi

   Sil
 8. Bu insülin direnci meselesi daha önce de bu kadar yaygın mıydı yoksa son zamanlarda mı popüler oldu acaba? Oldukça merak ettiğim bir konu.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sanki evet daha çok son zamanların moda konusu gibi canım

   Sil
 9. Diyet yapmak durumunda kalsam çok başarısız olurdum diye düşünüyorum.. Bu yazı bence çok aydınlatıcı olmuş,elinize sağlık..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. demek ki diyet yapmana ihtiyaç yok ne kadar şanslısın :)

   Sil
 10. Öğün atlamak ve sabah az akşam çok yemek yaptığım en büyük hata sanırım...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bende gece yeme alışkanlığı oluyor :(bu da benim hatam

   Sil
 11. Allah affetsin uyurken bile kendimi aç hissediyorum. Yazı çok güzel ve bilgilendirici olmuş. Tebrikler. Bende bloguma beklerim :)

  YanıtlaSil
 12. Sürekli uygulanabilecek bir yeme düzeni benimseyince insan zamanla alisiyor.

  YanıtlaSil
 13. şu yazıyı okuduktan sonra açlık kan şekerime bir baktırmam gerektiğini farkettim. sürekli aç hissetmiyorum ama tıka basa yesem bile çabuk acıkıyorum son zamanlarda.. gerçi çok hareketli biriyim ama belli olmaz. teşekkürler canım =))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet canim açlık kan sekerine baktirmanda fayda var umarım sorun yoktur

   Sil
 14. Faideli bir paylaşım olmuş. Yalnız kan şekeri dalgalanmaları için Krom'u incelesinler derim bu dertten müzdaripgiller.

  Tiz zamanda yağlar eriye, yaza fit mi fit girile o zamaaan! ;)

  YanıtlaSil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.