23 Şubat 2016 Salı

Yabancı Dizi Tutkunları İçin En İyi 14 Yabancı Dizi

Lost
Oceanic Havayolları’nın Sidney-Los Angeles seferini yapan 815 numaralı uçağı, okyanus üzerinden geçerken, manyetik bir alana girerek büyük bir adaya düşer. Önceleri sıradan, tropik bir ada gibi görünen bu kara parçası, kazazedelerin her birinin hayatını farklı biçimde değiştirecektir.

Adada sandıklarından daha fazla zaman mahsur kalan Oceanic Havayolları yolcuları her gün yeni bir sürprizle karşılaştıkları bu gizemli adada hayatta kalabilmek ve ne olursa olsun bir yolunu bulup adadan kurtulmak ya da anakaraya haber ulaştırmak için mücadeleye girerler.

En İyi Televizyon Dizisi dalında Altın Küre ve Emmy Ödüllü Lost dizisi, 6 sezon boyunca televizyon seyircisini ekran başına kitlemeyi başarmış, 2000’li yıllarda kendi izleyici kitlesini yaratmış, en fazla izlenen dizilerden biridir. Ayrıca Lost dizisi, hem teknik ekibi, hem yapımcı ve yazar kadrosuyla en çok konuşulan, üzerine en çok senaryo ve komplo teorisi üretilen televizyon yapımı olma özelliğini korumaktadır…

Oz
1997-2003 tariheri arasında yayınlanmış olan bu eski Oz dizisi, hapishane hayatını ve hapishane hayatının zorluklarını en ağır biçimde anlatmaktadır. 18 yaşından küçüklerin izlemesi pek tavsiye edilmeyen dram türündeki bu diziyi mutlaka izlemenizi öneririz. 
Shameless 
Shameless dizisindeki aile sıradan bir aile değildir. Bu aile içerisindeki her fert bir pisliğe bulaşmış durumda. Alkolik bir baba, terkedip giden bir anne ve yaşları 2 ile 20 yaş arasında değişen 6 çocuktan oluşan bu dizi bakıldığı zaman sıkı bir dram içermektedir. Fakat Shameless bunun aksine bu tablodan sıkı bir trajikomik hikaye çıkarmayı başarmıştır. 
En büyük kardeş Fiona’nın mücadelesiyle ayakta tutmaya çalıştığı ailesi, tüm çabalarına rağmen her yeni günde biraz daha uçuruma sürüklenirken, işler bir türlü yoluna girmez.. 
House Of Cards 
House of Cards, Francis Underwood adında başkanlığa oynayan hırslı bir politikacının, inişli-çıkışlı politika hayatını siz dizi severlerin izlenimine sunmaktadır. Politik drama türünde olan bu dizi, sadece internet üzerinden dağıtılan ilk dizi olma özelliğine sahipken ilk sezonuyla 9 Emmy ödülü adaylığı kazanmıştır. 
Salem 
17. yüzyıl Amerikası’nda geçen Salem dizisi, İngiliz kolonilerin yaşadığı Massachusetts eyaletine bağlı Salem kasabasında kurulmuş olan, Salem Cadı Mahkemeleri’nde yaşanmış gerçek olaylardan uyarlanmaktadır. Korku, gerilim ve drama severlerin mutlaka izlemesi gerekir.
Fringe 
Hamburg-Boston seferini yapan 627 numaralı uçak, tüm yolcuları ve mürettebatı bir çeşit kimyasal saldırıya maruz kalır ve Boston Logan Havalimanı’na iniş yapar. Bu akıl almaz olayı araştırması için de FBI, Özel Ajanı Olivia Dunham ve John Scott’ u görevlendirilir. 
Sonrasında Scott’un bir patlama gerçekleşmesi sonucu komaya girmesi, aynı zamanda sevgilisi olan Dunham’ı harekete geçirir.
Dunham, bir zamanlar hükümetin gizli deneyleri için çalıştıktan sonra, 17 yıl boyunca bir akıl hastanesinde neredeyse rehin hayatı süren Walter Bishop’a ulaşarak, yıllar önce üstü örtülen bir dizi doğaüstü ve paranormal deneyin yeniden canlanmasına aracı olacak ve bu da FBI’a bağlı Fringe ekibinin kurulmasına neden olacaktır. 
Dunham’ın inandığı bilimsel değerlerin daha ötesini görmeye başlaması sayesinde biz de bu dizi ile beraber gerçek yaşamında hiç kimsenin kendi kimliği ile hareket etmediğini keşfetmiş oluyoruz… 
24 
Televizyonların vazgeçilmez dizilerinden bir diğeri de 24. Her bölüm gerçek zamanda bir saati işlerken, Jack Bauer izleyciler tarafından her gün heyecanla takip ediliyor. 
Joel Surnow ve Robert Cochran tarafından ortaya koyulan 24, 2006 yılında En İyi ‘Drama Dizisi’ dalında kazandığı Emmy de dahil olmak üzere toplamda 68 Emmy ödülüne aday gösterilen 24 drama severlerin vazgeçilmezi. Jack Bauer’ı canlandıran Kiefer Sutherland yedi yıl içinde yedi Emmy’ye aday gösterildiğini ve bir de en iyi erkek oyuncu ödülünü kazandığını söylemeden geçmeyelim. 
Game Of Thrones
Game of Thrones en çok izlenen diziler arasında olma özelliğini korumaktadır. Yazların uzun yıllar, kışların ise bir ömür sürebildiği bir yer, içten içe anlaşmazlıklarla doludur. Oldukça soğuk ve sert olan Starklar’ın kalesi Kıştepesi’nin kuzeyinde, Yedi Krallık’ı koruyan Sur’un ardında tekin olmayan güçler toplanmaktadır. Kuşkulu gerçekleşen bir ölümün ardından dostu ve kralı tarafından saltanat makamı olan güneye davet edilen Eddard Stark, kendisini Demir Taht’ı arzulayanların akıl almaz entrikalarının arasında bulur. Dostuyla düşmanını, gerçekle yalanı ayırt edemez olan Eddard’ın, Ejderkrallar’ın soyundan gelen sürgün Targaryen kardeşlerin taştan ejder yumurtalarından ve soylu atların sırtında serpilen iktidar düşlerinden haberi yoktur. Kış, Starklar ve yandaşları için olduğu kadar Yedi Krallık için de uğursuz olaylarla gelmektedir. Bunların hepsi birleştiğinde artık taht mücadeleleri olması gerekenden daha sert geçecektir. 
Spartacus 
Efsane dizilerden bir diğeri de Spartacus. Romalıların ihanetine uğraması ve köleliğe zorlanmasına rağmen bir gladyatör olarak yeniden doğuşu izleyeceksiniz. İleri görsel efekt teknolojileri ve çizgi roman estetiğinin fazlaca kullanıldığı Spartacus, yurdu ve sevdiği kadından koparılan bir adamın, kanlı arenalarda küllerinden yeniden doğuşunu konu alıyor. 
Spartacus, hayatta kalmak için sıradan bir adamdan ve bir gladyatörden çok daha fazlasını gerçekleştirmek zorunda. Spartacus, Blood and Sand ile Romalıları dize getiren bir efsanenin doğuşuna tanıklık etmiş olacaksınız. 
Supernatural
Supernatural adı üzerinde bir doğaüstü drama olmasıyla beraber, Dean ve Sam Winchester kardeşlerin, doğaüstü olan yaratıklarla verdikleri savaşı konu alıyor. 
Annelerinin bilinmeyen bir varlık tarafından yakılarak öldürülmesi sonucunda, babasıyla beraber avcılık yapmaya başlayan kardeşlerden Sam, normal bir hayat sürme düşüncesi ile abisi ve babasını bırakıp üniversiteye gider. 
Yıllarca ailesinden ayrı bir şekilde yaşayan Sam, abisinin kendisine babasının kayıp olduğu haberini vermesi üzerine eve geri döner ve macera kaldığı yerden tekrar başlar.. 
Breaking Bad 
Lisede kimya öğretmenliği yapmakta olan Walter White, bir gün doktordan ileri derecede akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Kendisinden sonra geride kalan ailesine maddi birikim sağlama düşüncesinde olan Walter White, uyuşturucu yapımında ustalaşan eski öğrencisi, Jesse Pinkman ile birlikte, tabiki de bu işin bela olduğunu bilerek uyuşturucu işine girer. 
Bir yanda kimya alanında önemli işlere imza atmış bir öğretmen ile diğer yanda bu tehlikeli piyasayı çok iyi tanımış gözü pek bir öğrenci yüksek kalitede ve saflıkta ürettikleri metamfetamin ile uyuşturucu ticaretinin en riskli yollarına girerler. 
Başrollerini deneyimli aktör Bryan Cranston veAaron Paul’un paylaştığı Breaking Bad dizisi, sürükleyici senaryosu ve orjinal öyküsünün yanı sıra oyuncularına kazandırdığı Altın Küre adaylıkları, Emmy ve Saturn ödülleriyle de televizyon dizileri arasında kalitesini ve farkını belli eden bir yapım olma özelliğiyle karşımızda bulunmaktadır. 
Dizi eleştirmenler tarafından da son yılların en başarılı yapımlarından birisi olarak gösterilmektedir… 
Prison Break 
Prison Break aksiyon ve gerilim severlerin tam da izlemesi gereken bir dizi. Michael Scofield, abisinin haksız yere hapishaneye atıldığını düşünerek onu kurtarmak için nerdeyse kusursuz diyebileceğimiz bir plan yapar. 
Lincoln Burrows’a yüklenen suç, kendilerini kolayca temize çıkarabilecekleri bir suç değildir. 
Devletin de işin içine karıştığını öğrendiklerinde artık kaçmaktan başka çareleri kalmaması sonucu Michael planını uygulamaya sokar ve kaçış başlar. 
How I Meet Your Mother 
Yıl 2030 ve Ted Mosby çocuklarına anneleri ile tanışmasının ‘upuzuun’ hikayesini anlatıyor. Fakat bir anda 2005 yılının Amerikası’na geri dönüyor ve beş sıkı dostun 20’li yaşlardaki eğlenceli hayatlarına konuk oluyoruz. 
Ted Mosby, 27 yaşında Manhattan’lı bir mimar. Hukuk fakültesinde okuyan Marshall ise en iyi dostu ve dokuz yıldır beraber olduğu sevgilisi Lily de önemli karakterlerden. Ekibin son üyesi Barney Stenson ise, takım elbise tutkunu olmasının yanı sıra tam bir kadın avcısı olmasıyla dizinin diğer eğlenceli karakteridir. Günlerden bir gün Marshall Ted’e, Lily’ye evlenme teklif edeceğini söyler ve bekar kalmak istemeyen Ted’in etekleri tutuşur. Fakat Ted bu düşüncesinin yanı sırai evliliğin de herhangi biriyle olmayacağına ve hayatının gerçek aşkını bulacağına inanmaktadır. Tam da bu sırada Robin Scherbatsky ile tanışır ve How I Met Your Mother’ın sıkı beşlisi tamamlanır. 
Okul sıralarından arkadaş olan Carter Bays ve Craig Thomas’ın imzalarını taşıyan dizi, zamanda gezinmesi, karakterlerin günlük hayatın yansımaları olması ve kadın-erkek ilişkilerine bakış açısıyla, yakın dönemimizin en çok sevilen komedi sitcom yapımlarının başında yer almaktadır. 
The Walking Dead 
Burası yürüyen ölüler diyarı..
Kasabanın polis şefi Rick Grimes normal bir günde vurularak hastaneye kaldırılır; ancak komadayken geçen sürede uyandığı zaman anlam veremeyeceği, bildiği yaşam altüst olmuştur. Artık dünya, insan etiyle beslenen, insani duygulardan uzak ve tamamen et yeme odaklı zombilerin himayesindedir. Atlanta’da kaostan sonra sessizce hayatta kalmaya çalışan küçük bir grup insanınsa, birbirlerinden başka tutunacak kimseleri yoktur, daha doğrusu ilerleyen bölümlerdeki gelişmelere bakıldığı zaman, küçük bir grup olarak kalmış olma düşüncesi sadece kendilerine ait.. 
Robert Kirkman’ın aynı isimi taşıyan çizgi romanından uyarlanan bu zombi hikayesinin yönetmeni ise Esaretin Bedeli (The Shawshank Redemption) ve Yeşil Yol (The Green Mile) filmleri ile hafızalara kazınan Frank Darabont. Gerilim seviyorsanız kesinlikle Walking Deadsizin için bir dizi.. 

Kaynak:www.biliste.com


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

27 yorum:

 1. İçlerinden çoğunu izlememişim, hemen bakayım :) Bu arada Supernatural'in resmi fan yapımı, resimdekiler gerçek oyuncular değil. :)

  YanıtlaSil
 2. Game of thrones,The Walking Dead,Breaking Bad,Prison Break ve How I met your mother'ın yayınlanmış olanların hepsini izledim ve devam eden dizileri ise haftalık takip etmekteyim.Başarılı dizilerin bazıları finalini yaptığından üzücü oluyor ama daha fazla uzatmayarak tadında ve zirvede bırakmaları daha önemli. Gariptir ki bu kadar yabancı diziye karşın hiç yerli dizi takip etmiyorum. Güzel bir liste olmuş ama burada kesinlikle olması gereken bence Friends ve Dexter dizisi eksik olmuş. Saygılarımla :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok teşekkürler güzel yorumlarınız ve katkılarınız için :)

   Sil
 3. Merhaba, paylaştığın dizilerin çoğunu izledim bir kısmı da izlenecekler listemde. Paylaşım için teşekkürler. Yalnız Oz için kullandığın görsel, Muhteşem ve Kudretli Oz filminin posteri. Bahsettiğin diziyle hiç alakası yok ve çocukların izlemesinde de hiçbir sakınca yok. Yanlış anlaşılma olmasın bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tamam canım hemen düzeltiyorum çok teşekkürler yardımın için :)sevgiler

   Sil
 4. House of Cards ve prison break harika diziler. Ben şimdi the 100 izliyorum çok sürükleyici

  YanıtlaSil
 5. Lost finaliyle hepimizi hayal kırıklığına uğratmıştı
  Fringe tek geçerim
  Supernatural severek izliyorum

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Fringe dizisini ben de çok merak ediyorum canım

   Sil
 6. Lostu çok severek izlemiştim hiç kaçırmaz uykumdan bile feragat ederdim geç saatte gösteriliyor diye.

  YanıtlaSil
 7. Bu dizilerden birçoğunu izledim ama favorilerim Breaking Bad ve Game of thrones. Diğerleri de kaliteli dizi. :)

  YanıtlaSil
 8. Lost ve himym çok severek izlemiştim ama ikisi de sonunda beni hayal kırıklığına uğratmıştı. Breaking bad ve fringe favorim <3

  YanıtlaSil
 9. Amerikan Korku hikayesi ve leonardo da vinci'n şifresini de tavsiye ederim onlarda gerilim ve gizemli :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. tavsiyeler için teşekkürler mutlaka bakacağım :)

   Sil
 10. Sadece Game of thrones, How i met your mother ve The walking dead'i izledim. Ama yabancı serilerin yeri başka gerçekten :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. gerçekten yabancı diziler farklı bir alem dediğiniz gibi

   Sil
 11. SÜper bir kolaj olmuş. Listeye DR. Who yu da ben ekleyeyim. Lost'u izlediğim kadar merakla hiç bir diziyi izlememiştim ama sonunda resmen bozdular. Lost çok bozdu esprisi de ordan geliyor :)
  Şimdi Game of Thrones'tan gidiyorum da, bizde olsa hangi kanal hangi saatte yayınlardı bunu sansürsüz diyorum :)
  Sevgiler.

  YanıtlaSil
 12. Fringe, game of thrones ve supernatural favorilerim :-)) fringe'i ölüp biterek izlemiştim .. walking dead'i 2. sezonda bıraktım nedense :-((

  YanıtlaSil
 13. how ı meet your mother ve supernaturel her daim favorim :)

  YanıtlaSil
 14. Lost efsane ya keşke tekrar başlasa :) blogunuzu takipe aldım ben de beklerim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ben de hemen blogunuzu talip edeceğim 😀

   Sil
  2. Teşekkürler ben de hemen blogunuzu talip edeceğim 😀

   Sil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.