10 Şubat 2016 Çarşamba

İlişkilerde Yapılan 8 Büyük Hata

Dargınlık

İlişkilerde dargınlık aslında küçük bir olayla başlayıp büyük bir soruna dönüşebilir. Dargınlık çok tehlikelidir. İçten içe ilişkide biri aslında dargındır diğerinin haberi yoktur. Dargın olduğunuzu hissediyorsanız, hemen mantıklı düşünmeli ve bu konuda bir şeyler yapmalısınız. Dargınlık sebebi küçük bir sorunken kesin büyütmeyin. Dargınlıkla mücadelede 2 yol vardır. 1) Nefes almak ve boş vermek (partnerinizi olduğu gibi kabul edin kimse mükemmel değildir) 2) partnerinizle konuyu değerlendirin ve çözüm üretin.

           

Kıskançlık
Biliyorum kıskançlık kontrolü zor bir duygu. İstemeden karşımızdakini kıskançlık yüzünden kırabiliriz. Kıskançlık, dargınlık gibi, ilişki zehirleyicilerindendir. Az miktarda kıskançlık iyidir, fakat, kıskançlık biraz fazla abartıldığında partnerinizi kontrol etmeye başlar, kavgalar çıkartır, ve her ikinizi de mutsuz eder.Kıskançlıkla ilgili problemleriniz varsa, sorunun kökenine inmelisiniz. Neden kıskanıyorsunuz bilinç altınızda ne var? Bunları bulmalısınız. Güvensizlikle ilgili geçmişte nasıl tecrübeler yaşadınız? Bu sizin çocukluğunuzla ilgili olabilir ve şimdi bu sizin ilişkinizi etkiliyor olabilir.

Gerçekçi Olmayan Beklentiler
Partnerimizin nasıl olması gerektiği ile ilgili bir fikrimiz vardır. Biz onları, her zaman gülümseyecek, bize destek olacak, bize sürpriz yapacak, tembel olmayacak, her zaman ilk bizi düşünecek, saygılı olacak, bakımına dikkat edecek diye bekliyor olabiliriz. Bunlar partnerimizden beklentilerimizdir. Bazı beklentiler içinde bulunmak normaldir. Ama bazen gerçekle olan arasında farklar vardır. Partnerimiz mükemmel değildir hiç kimse değildir.Her dakika sevgi dolu olmasını bekleyemezsiniz.Herkesin gün içinde modu değişmektedir. Gün içinde sürekli seni düşünmesini bekleyemezsin çünkü partnerin kendini ve diğer insanları da düşünüyor olabilir. Partnerimizi kendimiz gibi göremeyiz çünkü o farklı bir insan.Yüksek beklentiler hakkında konuşmuyorsak. Bu beklentileri partnerimiz bilmiyorsa bunları ondan nasıl bekleyebiliriz?Çare, daha düşük beklentiler içinde olmak, partnerinizin kendisi olmasına izin vermek ve onları bunun için sevmek.Eğer beklentilerimiz var ise bunları partnerimizle konuşmak gerekir.
Zaman Ayırmamak
Zaman ayırmamak çocuklu çiftlerin sorunu olabileceği gibi, hobilerine, çalışma hayatına, arkadaşlarına, ailesine ve diğer tutkularına daha çok vakit ayıran kişilerin ilişkilerinde yaşanır.Birlikte bir şey paylaşmayan çiftler bir süre birbirlerine yabancılaşırlar. Çocuklarınla, ailenle ve arkadaşlarınla vakit geçirmek iyidir ama partnerinle geçirdiğin vakitten çalmadan. Çalışmaktan başka bir şey düşünemiyor musunuz? Zaman yaratın. Ciddi ciddi zaman yaratın. Çocuk bakıcısı bulun, işten izin alın ve eşinizle bir şeyler yapın. Çok pahallı bir buluşma olmayabilir bu, doğa yürüyüşü, birlikte spor yapmak, film izlemek, birlikte yemek pişirmek, birlikte yapabileceğiniz şeylerden sadece birkaçı.Birlikteyken iletişim için çaba gösterin sadece birlikte olmayın.
İletişim Eksikliği
İyi bir iletişim iyi bir ilişkinin temel taşıdır. Eğer kızgınlık varsa, kızgınlığa devam etmek yerine konuşmaya çalışmalısınız.Kıskançsınız, güvensizliklerinizi açık açık konuşmalı ve dürüst olarak kıskanç olduğunuzu söylemelisiniz. Partnerinizden beklentileriniz varsa bunları da konuşmalısınız.Nasıl bir sorun olursa olsun bunun üzerinde konuşulmalı ve halledilmeli. İletişim sadece konuşma ve tartışmak değildir, iletişim saldırmadan suçlamadan yapılmalıdır. Acınızı, kızgınlığınızı, öfkenizi, korkunuzu, özrünüzü, üzüntünüzü, mutluluğunuzu paylaşın.
Minnet Göstermemek 
Bazen ilişkide kıskançlık, dargınlık ve gerçekçi olmayan beklentiler gibi sorunlar olmayabilir.Şükran ve minnet duymamak ta bu problemler kadar tehlikelidir. Çünkü şükran ve minnet duyulmayan bir ilişkide, partneriniz kendisini garantiye alınmış gibi hissedebilir. Her insan minnet duyulmak ister. O senin için bulaşıkları yıkıyor veya yemek pişiriyor mu?O senin için temizlik yapıyor mu ya da işine destek oluyor mu? Birbirinize teşekkür edin, kucaklayın ve öpün. Bunun gibi küçük şeyler ilişkinizi büyütür.
İlgi Eksikliği
İlişkide şükran duyabilirsiniz ama kişiler arasında ilgi eksikliği varsa bu da ciddi bir sıkıntıdır. Tabi diğer ilişki sorunlarına göre daha az psikolojik baskı yaratabilir ama yine de ilgi eksikliği ciddi bir problemdir. İlgi beklemek herkesin isteğidir özellikle aşk ilişkisi yaşayan kişiler için. Partnerinize mutlaka her gün zaman ayırın. 


Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın!

Yorumlarınızı bekliyorum :) SevgilerimlePaylaş:

6 yorum:

 1. Bence ilişkide yapılan en büyük hata bir kavgayı çok fazla uzatmak ve tartışırken düşünmemek.Bu tarz yükselmelerin ilişkileri çok zedelediğini düşünüyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. haklısın canım çok fazla uzatmanın kimseye faydası yok teşekkürler yorumun için.

   Sil
 2. Minnet duyulması karşı tarafı onore eder. Takdir etmek de önemli. Bence herkesin biraz şımartılmaya ihtiyacı var. Dozunda tabi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet herkesin minnet şükran duygularına ihtiyacı var bunlar olmadan ilişki bir süre sonra bozulur.

   Sil
 3. Hepsi de tehlikeli bence... Ancak hepimiz insanız, oluyor bazen böyle şeyler... Mantıklı davranıp, karşımızdakinin bizim için ne ifade ettiğini unutmamak gerek bence, gerisi çözülür :-)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çok güzel bir yorumda bulunmuşsun canım teşekkürler çok haklısın.

   Sil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.