29 Ocak 2016 Cuma

Fit Bir Görünüm İçin

1. Kararlı Olun!
Kilo vermek için kararlı olmak istiyorsanız kendinizi motive edecek bir neden bulun! Kan değerlerimi düzeltmeliyim!, 'O kıyafetin içine gireceğim' gibi... Belirli kararlar vermek size netlik kazandırır ve başarıya ulaşmanız için motivasyonunuzu hep yüksek tutar.

2. Alışveriş Zamanı

Sakın aç karına alışverişe çıkmayın! Çünkü aç karına yapılan her alışveriş sizi yanlış besine yönlendirecektir. Alışveriş listesi yapın ve bunun dışına çıkmayın! Et, tavuk gibi ürünleri tek pişirimlik porsiyonlar halinde hazırlatın. Süt, yoğurt, peynir gibi ürünleri yarım yağlı olarak tercih edin. Mutfağınızı doğru gıdalar ile doldurursanız, sağlıklı beslenirsiniz ve kaçamak risklerini azaltırsınız. Besini tanımak ve miktar bilgileri için etiket okumayı atlamayın! Unutmayın sağlık markette başlar :)
3. Sağlıklı Pişirin!
Her gün 1 çorba kaşığı kadar yağı azaltırsanız ayda yaklaşık 3000 kalori eksik almış olursunuz, bu da yılda 5 kg. vermeniz anlamına gelir. Doğru pişirme yöntemi kullanarak fit bir görünüm elde etmek çok kolay:) Sebzeleri pişirirken 1 kg. sebze için 2 yemek kaşığı zeytinyağ yeterli olacaktır. Hepimizin bildiği ızgara veya buharda pişirme yöntemlerinin çok sağlıklı olduğunu söylemeye artık gerek yok sanırım.
4. Sokağa Çıkın, Hareket Edin!
Kilo verdikten sonra bırakacağınız değil hayatınız boyunca uygulayabileceğiniz egzersiz programına başlayın! 'Sabah erkenden yürürsek daha iyi oluyormuş', 'Gece yatmadan önce yürüyüş yapıp uyursak daha fazla yağ yakılırmış' gibi söylemlere kulak asmayın. Sizin için uygun olan zaman aralığı seçin, bu sabahta olabilir, akşam üstüde! İlk etapta haftada 2-3 gün 45dk.'lık yürüyüş yeterli olacaktır, ilerleyen zamanlarda temponuzu hızlandırarak yürüyüşünüzü 1 saate tamamlamaya çalışın.
5. B Planı Oluşturun Suçluluk Hissinden Kurtulun!
Beklenmedik ve diyetinizi sabote edecek durumlara karşı hazırlıklı olun. ' Diyet dışına çıkarsam akşam sadece meyve ve yoğurt yiyerek dengeleyeceğim' 'Yemeği dışarıda tüketecek olursak salata siparişi verebilirim.' ' Doğum günü organizasyonunda pasta yiyeceğim, ekstra 1 saat yürüyüş yaparak bunu dengeleyebilirim'.Yapılan çalışmalar güvenli yiyecek planı oluşturduğunuzda hedefinize 3 kat daha hızlı ulaşabileceğinizi işaret ediyor. Planınızın olmaması nasıl olsa diyeti bozdum diyip kontrolünüzü kaybetmenize sebep olabilir.
6. Fit ve Sağlıklı Kalmanızı Sağlayan En Güçlü Antioksidan Gülmek! 
Evet yanlış duymadınız, gülmek. Yapılan bir araştırmada gülmenin serotonin ve endorfin hormonunu artırması etkisiyle antioksidan etkisi gösterdiği işaret ediliyor. Yapılan başka araştırmalarda da endişe, kaygı, karamsarlık hissi yaşayan insanların daha hızlı yaşlanma belirtileri gösterdiğide yine kanıtlanmıştır.
Önce karar verip, kendimizi önemseyerek, sebze ve meyve ağırlıklı dengeli beslenip, düzenli egzersiz yaparak, üstüne de sadece içten gülerek sağlıklı ve fit kalmak mümkün :) 

Kaynak:http://www.rafinera.com/
Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

6 yorum:

 1. istikrarlı olmak ve hareket etmek çok önemli kilo kontrolü için bence ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu ara Jüpiter gezegenini de suçluyorlar o da kilo aldırıyormuş canım :)

   Sil
 2. diyet yapmak değil sağlıklı beslenmeyi ön plana çıkararak bunu tüm hayatınıza yaymak, sadece diyet süresince değil ve hareket etmekkkk .. inanın oluyor:) tecrübe ile sabit...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. sağlıklı yaşamayı amaç edinebilmekte büyük bir disiplin uygulayanlara bravo sevgiler canım :)

   Sil
 3. Hep o tatlılar ve pis boğazım tüm benliğimi ele geçiriyor vallahi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. pis boğaz demeyelim de iştahımız yerinde diyelim :)sevgiler

   Sil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.