13 Ocak 2016 Çarşamba

“Eyvah, Para Bitti!” Diyenlere “Gelsin Paracıklar” Dedirtecek Muhteşem Öneriler

Alışveriş Tutkunuzu Köreltin


Maaşınızı aldınız ve tamamı emrinize amade! Ne yapacaksınız bu parayla? Daha geçen gün mağazanın önünden geçerken gördüğünüz son moda ayakkabıyı mı alacaksınız, yoksa arkadaşlarınızın akşamları takıldığı barda gönlünüzde yiyip içecek misiniz?

Eğer bunları yaparsanız, paranızı anında bitiriyorsunuz demektir ve ay sonu gelmeden doğal olarak beş parasız kalacaksınız. Yapmanız gereken ise tüm bu isteklerinizi köreltmeniz. Alışveriş tutkunu biri olabilirsiniz ve ucuza aldığınız ürünler, bütçenizi sarsmıyor gibi gelebilir. Ama paranızın tamamını 5 – 10 lira derken böyle alışverişlere harcamış oluyorsunuz ve bitiriyorsunuz. İşte ucuz bile olsa bu alışverişi yapmamanız gerekiyor. Alışveriş konusunda İHTİYAÇ – İSTEK ayrımını iyi bir şekilde yapabilmelisiniz.
Giderlerinizi Azaltın
Faturalarınız, mutfak masraflarınız, lüks hizmetler gibi birçok alanda fazladan para harcıyor olabilirsiniz. Örneğin evinizde bilmem kaç film kanallı uydu alıcısı olmasa, hayatınızda neler eksik kalırdı? Bize göre hiçbir şeyiniz eksik kalmaz, üstelik paranız cebinizde kalır, ailenizle ve arkadaşlarınızla geçirecek vaktiniz olur, kitap okumak için zaman yaratabilirsiniz. Televizyon başında öldürdüğünüz zamanın farkına varın. Bu zaman içerisinde yapabileceğiniz birçok faydalı aktivite var. Hatta paranızın az olduğunu düşünüyorsanız, ek gelir elde edeceğiniz işler bile yapabilirsiniz.
Kendinizi faturalarınızı minimuma indirecek düzeyde yeni bir hayata hazırlamanız gerekiyor. Ayda yılda belki de bir kere izlediğiniz film kanallarına koca bir sene boyunca para ödemeyin. Mutfağınızda bulunan ama yemediğiniz çürüttüğünüz besinler almayın. Ampullerinizi tasarruflu seçin, suyu bilinçli harcayın. İşinize yürüyün veya toplu taşıma araçlarını tercih edin. Evde yemek yemeyi seçin. Kahvenizi evde için…
Ekstra Para Kazandıracak Yollar Bulun
Eğer paranız size yetersiz geliyor ve isteklerinizi yapamıyorsanız, ekstra para kazanacağınız yollar bulun. El becerilerinizi değerlendirin, bilgilerinizi paylaşın, eski eşyalarınızı satın, günün popüler ürünlerine göz atın ve kendi yapabileceklerinizi gözden geçirin. Günümüz şartlarında oldukça fazla ek iş fırsatı sizi bekliyor. Aynı zamanda bu işler eskiden olduğu gibi yorucu, bulaşık yıkayarak geçmiyor. Bilgisayarınızın başında veya her zaman yaptığınız el becerisi ürünler sayesinde iyi bir ek gelir elde edebiliyorsunuz. Bunu yapan birçok kişi olduğunu internetten araştırdığınız zaman kolayca bulacaksınız.
Kendi özelliklerinizi keşfedin ve neleri çok iyi bir şekilde yaparak para kazanabileceğinizi düşünün. Sonrasında da faaliyete geçin. Aynı zamanda iş sonrası vakitlerinizi böyle ek işler ile değerlendirerek hem canınız sıkılmayacak hem de para harcamak için vakit bulamayacaksınız.
Yatırım Dünyasını Keşfedin
Yatırım yapmak, bir bağımlılık ve tutkudur. Ama bu bilinçli bir yatırımcı için zararlı bir bağımlılık değildir. Aynı zamanda yatırım dediğimiz zaman, gözlerinizi kocaman açıp “hayır, bana göre değil, ben ne anlarım” düşüncesinden de kurtulun. Mahalle bakkalınız bile artık yatırım yapıyor olabilir. Çünkü artık böyle bir yatırım dünyasında yaşıyor. Borsa binalarına, bankalara koşturan yatırımcılar tarih oluyor ve artık bilgisayarlar, hatta akıllı telefonlar üzerinden yatırımlar gerçekleştiriliyor. 
Günümüz yeni nesil yatırım dünyasında, üniversite öğrencilerinden küçük esnaflara kadar birçok kişi yatırım yapıyor. Bu kadar kolay hale gelmesindeki neden ise teknoloji ve kullanımı oldu diyebiliriz. Çünkü artık 70’lik dedeler bile akıllı telefonlarını kullanıyor ve bilmediklerini internette araştırıyor. Bu sayede de çok daha kısa zamanda aradığı bilgilere ulaşarak eski şüphelerinden kurtuluyor. Yatırım konusunda söz konusu olan korkularda, insanların her aradığını kolayca bulabilmesiyle son buldu. Ücretsiz eğitimler sayesinde de kısa zamanda isteyen herkes iyi bir yatırım bilgisine sahip olmaya başladı.
Eğer nasıl ve nerede yatırım yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız, internette kendiniz için en iyi sorguları yaparak sorularınıza cevap alabilir ve kendiniz için en iyi yöntemle yatırım yapmaya başlayabilirsiniz. Yatırım yapmaya başladığınız zaman para harcamak yerine kazanmanın daha eğlenceli olduğunu göreceksiniz.
Birikim Kavanozu Yapın
Mutlaka para biriktirin. Kendinize hedefler koyun ve her ay belli bir miktarı biriktirmek için kendinize söz verin. Bu sözü tutma konusunda da istikrarlı davranın. Eğer birikim yapabilirseniz, 1 sene sonunda ne kadar çok paranızın olacağını hesaplayın ve kendinizi teşvik edin. Kendiniz için bir birikim kavanozu edinin ve tasarımını bile kendiniz özenerek yapın. Kısaca kendinizi biriktirmeye teşvik edecek her yolu deneyim. Bahanelerinizden kurtulun ve biriktirebileceğinize inanın. Genel olarak birikim yapmaya başladığımız zaman gerçekten kararlı değilsek, 2 ay buna devam ederiz ve sonrasında bırakırız. Bırakma aşamasına geldiğiniz zaman kendinize en büyük kötülüğü yapacağınıza kendinizi inandırın ve sabredin. Zaten 6 ay gibi bir süre, belli bir miktarı biriktirdiğiniz zaman bırakamayacaksınız.
Biriktirmeye ceplerinizdeki, çantalarınızdaki bozuk paralarla başlayın. Bozuk paraları biriktirdiğiniz kavanoz her zaman evinizin baş köşesinde olsun ve her baktığınızda görün. Gün geçtikçe çoğalan parayı görünce daha fazlasını yapabileceğinize inanın.
Sonuç
İnsanoğlu, bir şeyi çok istediğinde ve bunun için azmettiğinde başarma gibi bir beceriye sahiptir. Eğer başaramıyorsanız, ya çok istemiyorsunuzdur ya da gerekli azmi göstermiyorsunuzdur. “Ben biriktiremiyorum, denedim ama yapamıyorum,” diyorsanız demek ki bir noktada hata yapıyorsunuz. Çünkü gerçekten isteseniz yapabilecek güce sahipsiniz. Bu nedenle ay sonu gelmeden eyvah demeye başlıyorsanız, içinizdeki gücü ortaya çıkarın ve bu durum “DUR!” diyin.
Buraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

6 yorum:

 1. Al al al diye insanları cezbeden o kadar çok şey varken harcamamak çok zor ama ben de hani bir reklam var ya "olmasada olur" diye. Birşey alacağım zaman "olmasada olur mu?" diye soruyorum kendime ve cevabım evet se almıyorum. Ben de bu tarz bir yazı yazmıştım blogumda ve gelen yorumlarından bir tanesinde "varsayalım aldım, varsayalım yedim" diyerek biriktirdiği paralarla cami yaptıran adamdan bahsetmişlerdi. Çok sevdim. Yani para biriktirmek için yola çıktığınızda sizi cezbeden şeylere bakıp "say ki aldım, say ki yedim" demeyi deneyin:))))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. güzel bir yöntemmiş denemekte fayda var lakin kredi kartları meçhul sevgiler canım :)

   Sil
 2. görseller beni benden alan ne güzel gifler onlar :)

  diğer bir para biriktirme yöntemi ise pet şişe ( mümkünse 5 lt olanlarından göze anca doyuyo) içerisine hergün eve geldiğiniz de cepteki bozuklukları atın. bir ayın sonunda 200 tl rahat oluyo 1 tl'lik ler sayesinde ;) sadece 10 kuruşlardan 30 tl biriktirdiğimi bilirim

  YanıtlaSil
 3. En önemlisi de kredi kartı kullanmamak ya da kullanırken çok dikkatli olmak sanırım.
  Beni oldukça motive eden bir yazı oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne mutlu bana birilerini motive edebiliyorsam paylaşımlarımla sevgiler canım

   Sil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.