13 Ocak 2016 Çarşamba

Dekorasyonda Standartlardan Sıyrılın

Ev dekorasyonunda genel tabular vardır ve sık yapılan kullanım modellemeleri mevcuttur. Salon ve odalar için bir örnek avize kullanmak, mobilya ve aksesuarları aynı konsept benzer renklerde kullanmak gibi…Şimdi değineceğimiz konu genel bilinen davranışlardan farklı nitelikte olacak

Genelde bilinen ve yapılması istenen şeyler;


Bir mekanda renkler benzer ve alakalı kullanılmalı !
Biliyoruz ki özellikle kıyafetlerimizde ayakkabımız, pantolonumuz ve üzerimizin aynı renklerdeolmasını ve uyumlu olmasını sağlarız. Şimdilerde dikkat edersiniz ki bu tabuda yenilikle farklılık yakalandığı gibi dekorasyonda da böyle olmakta. Öncelikle mekanda ana metanın, mobilyanın rengine karar verin ve diğer eşyaları farklı renklerde kullanrak daha çarpıcı olmasını sağlayın.
Farklı tarzı bir araya getirmememiz gerek !
Bazı anlayışa ve kanaate göre klasik tarz ve modern tarzı, eskiyle yeniyi bir araya getirmemk karıştırmamak gerek diye düşünmektedir. Aksine eski bir ev konsepti uygulanacaksa modern spot ışıklandırmalarla mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz veya yüksek tavanlı bir apartman dairesinde basma desenli oryantal halı ve klasik radyo aksesuarlarla canlılık kazandırabilirsiniz.
Parlak renk herzaman iyi sonuç verir!
Klişe bir söz ve evet iyi sonuçlar alınabilir ancak naturel ve soft renklerle de dekorasyon da iyi sonuçlar alabilirsiniz.Sezonun renkleri özellikle koltuklara baktığımızda kahve tonu üerine parlak sarı, turuncu ve turkuaz kullanılmakta ancak natural renklerin dinginliği de dekorasyonda huzuru yaşamanıza olanak verecektir.
Pencereler perdesiz olmaz!
Genel tabulardan biridir her pencerede dekorasyona özgü bir perde kombinasyonu yapılması ancak yüksek dairede mahremiyete sıkıntı vermeyecek bir pencere cepheniz varsa şayet ozaman perdesiz pencereniz doğal bir tablo olacaktır. Tabi gelenklerimiz ve inanışlarımıza göre perde olmazsa olmazdır burada zebra perde dedüşünülebilecektir.
Küçük mekanlar sade ve natural renklerde olmalı!
Bu düşünce de küçük mekanın daha aydınlık olmasını isteme güdüsünden gelmektedir ancak küçük mekanlarda koyu renkler kullanmak mekanda derinlik kazanmak için tercih edilebilmektedir.
Salonda avize olmazsa olmaz!
Genel tabulardan bir örnek daha aslında bir avize kullanmak yerine lambader ve aydınlatmalarda ortamda farklı renk alternatifleri yakalanabilir. Avize hem gözü yoracaktır hem de tekdüze bir ışık süzmesi olacaktır ancak farklı lambaderlerle farklı kullanım şekillerine göre kullanarak iyi sonuçlar alabileceksiniz.

Kaynak: www.mobdizayn.comBuraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !


Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle


Paylaş:

0 Yorum Yapılmış:

Yorum Gönder

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.