13 Ocak 2016 Çarşamba

30 Günlük Değişim Süreci İçin 30 Öneri

1. Mutluluk veren sözcükler kullanın


Birileri size nasıl olduğunuzu sorduğunda, sıradan sözcüklerle cevap vermektense “Harikayım”, “Çok iyi hissediyorum”, “Çok mutluyum” diye cevap verin. Böylece, kendinizi mutluluk için motive edeceğiniz gibi, karşınızdakini gülümseterek mutluluğun yayılmasını sağlamış olursunuz. 

2. Her gün özverili bir davranışta bulunun 
Hayatta ne ekerseniz, onu biçersiniz. Başkalarının hayatını olumlu şekilde etkileyebildiğinizde, kendi hayatınızı da etkilemiş olursunuz. Her gün, sadece başkalarının mutluluğuna ve iyiliğine hizmet edecek bir davranışta bulunun. Seçenekleriniz sonsuz. 
3. Her gün istekli olduğunuz bir şey yapmak için bir saat ayırın 
Sizi heyecanlandıran aktiviteler için zaman ayırmayı ihmal etmeyin. Kitap okumak, resim yapmak ya da kulüplerde zaman geçirmek olabilir. Keyif aldığınız ve inandığınız şeylerle uğraşmak, hayatınıza anlam ve mutluluk getirecektir. Ayrıca fitness önerilerimize de göz atabilirsiniz. 
4. Her gün yeni bir beceri edinin 
Kendi kendinize yetebilmek, sağlıklı ve üretken bir yaşam sürmenin anahtarıdır. Kendinize yetebilmek içinse donanımlı olmanız şart. Tek bir yetenekte uzmanlaşmak yerine, ihtiyaç duyabileceğiniz birçok konuda bilgi sahibi olmaya çalışın. Başlangıç için, listemize göz atın; “Bilgi sahibi olmanız gereken 50 şey” 
5. Her gün bir şey öğretin 
Hepimizin, başkalarına yardımcı olabileceğimiz güçlü yönlerimiz ve yeteneklerimiz var. Sizin kolayca yapabildiğiniz bir şey, herkes için aynı derecede kolay olmayabilir. Başkalarının sizden yardım istediği konuları gözünüzün önünden geçirin ve önümüzdeki 30 gün boyunca bu yeteneklerinizi ihtiyacı olanlara öğretin. 
6. Nazik olun 
Sevmediğiniz ya da size kötü davranan kişilere karşı bile nazik olun. Bu durum, sizin sahte olduğunuz anlamına gelmez; aksine, duygularınızı kontrol altına alabilecek kadar olgun olduğunuzu gösterir. 30 gün boyunca, herkese nazik ve saygılı davranın; göreceksiniz, başkalarının nezaketi ve saygısı da artacak. 
7. Pozitif olmaya odaklanın
Hayatta gerçek bir kazanan olmak için, olumlu düşünmeye özen gösterin. İçinde bulunduğunuz durum ne olursa olsun, her zaman olumlu bir sonuç çıkarmaya çalışın ve kendi mutluluğunuzun kaynağı olun. Hatalarınızın sizi geliştiren tecrübeler olduğuna inanın. Önümüzdeki 30 gün boyunca, olaylara iyi tarafından bakın. Kendinize inanın. 
8. Olumsuzluklardan ders çıkarın 
Hayatta her şeyden alabileceğiniz bir ders olduğunu unutmayın; tanıştığınız herkes, karşılaştığınız her durum… Özellikle olaylar istediğiniz şekilde ilerlemediğinde, alacağınız ders çok önemli. Olumsuzluklarla karşılaştığınızda, daha iyi seçeneklerin sizi beklediğine inanın. Önümüzdeki 30 gün boyunca hayatın size öğrettiği dersleri bir kenara not edin.
9. Hayattan zevk almaya bakın
Sizi “şu an”a getiren, hayatınızda yaşadığınız her şeyin sonucu, olumlu, olumsuz, mutlu ya da üzücü. Kendinize şu soruyu sorun; “Hayatın ne kadarını yaşıyorum?”. Güvenebileceğiniz tek anın, içinde bulunduğunuz an olduğunu hatırlayın. Önümüzdeki 30 gün boyunca anı yaşayın. 
10. Her gün bir şeyden kurtulun 

Evde, ofiste ve hatta otomobilde, etrafımız varlıklarına alıştığımız ve artık farkına varmadığımız birçok eşyayla dolu. Çevrenizdeki eşya kalabalığından kurtulmak, içinizdeki karmaşadan da kurtulmanız için önemli bir başlangıç. Her gün, ihtiyacınız olmayan bir şey seçerek, ondan kurtulun. Başta zor olsa da, düzenli hale getirdiğinizde, biriktirme alışkanlığınızdan kurtulacak ve kendinize daha çok yer açacaksınız. 
11. Her gün yeni bir şey üretin 


Üretim süreci, başka hiçbir şeye benzemez. Yaratıcılığınızı kullanarak ortaya çıkaracağınız herhangi bir şey, başarı hissinizi pekiştirecek ve bütün hissetmenize yardımcı olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken şey, ortaya çıkardığınız şeyin sizin için önemli bir şey olması. Müzikle ilgileniyorsanız yeni bir şarkı ya da yazmaktan keyif alıyorsanız yeni bir deneme, keyfinizi yerine getirecektir. 
12. 30 gün boyunca hiç yalan söylemeyin 


Beyaz yalanlar, ne kadar masum olurlarsa olsunlar, kontrol edemediğimiz bir noktaya gelmiş olabilir. Ancak işe kendinize karşı dürüst olmakla başlarsanız, ne kendinizi ne de başkalarını kandırmamış olursunuz. 
13. Her gün yarım saat erken kalkın 
Normalde yaptığınızdan 20 dakika erken kalkmak, sizi sabah telaşesinden kurtaracaktır. Her gün yarım saat daha erken kalkmak, rahat hazırlanmak, duş almak ve hatta kahvaltı etmek için vakit bulabilmenize yardımcı olacaktır. Önümüzdeki bir ay boyunca her gün yarım saat daha erken kalkın ve sizi nasıl etkilediğini gözlemleyin. 
14. Önümüzdeki 30 gün boyunca 3 kötü alışkanlığınızdan kurtulun 
Çok fazla fast food yiyor ya da oyun oynamak için çok fazla zaman ayırıyor olabilirsiniz. Hoşunuza gitmeyen 3 alışkanlığınızı belirleyin ve 30 gün boyunca yapmamaya çalışın. 
15. 30 dakikadan fazla televizyon izlemeyin 
Televizyon izlemek yerine, kendi deneyimlerinizden keyif alın. Elektronik eşyalarınızı kapatın ve dışarı çıkın. Dünyayla etkileşim halinde olun, doğanın tadını çıkarın ve küçük şeylerden zevk alın. Önümüzdeki 30 gün boyunca yarım saatten fazla televizyon izlemeyin. 
16. Yeni bir hedef belirleyerek her gün bir saat üzerinde çalışın 
Hedefinizi belirledikten sonra, atacağınız adımları küçük parçalara bölün ve her gün bir parçasını bitirin. Önümüzdeki 30 gün boyunca, her gün hedefinize ulaşmak için bir saat ayırın. 
17. Kitap okuyun 
Kitaplar, hayatınızda ve zihninizde yeni ufuklar açar. Önümüzdeki 30 gün boyunca, her gün ilginizi çeken bir kitaptan bir bölüm okuyun. 
18. Güne, size ilham veren bir şeyler okuyarak ya da izleyerek başlayın 
Bazen, ihtiyacınız olan tek şey bir motivasyon konuşmasıdır. Önümüzdeki 30 gün boyunca, güne size ilham veren bir video izleyerek ya da özlü söz okuyarak başlayın. 
19. Gülmek için zaman ayırın
Her gün, öğlen yemeğinden sonra, sizi güldüren bir şeyler yapın. Komik bir video izleyin ya da mizah dergilerini karıştırın. Gülmek, enerjinizi yeniler ve zihninizi canlandırır. Özellikle öğlen yemeği sonrası rehavetinden kurtulmak için gülmeye zaman ayırın. 
20. Alkol ve uyuşturucudan uzak durun 
Eğer uzun süreli kullanıcı ya da bağımlıysanız, bu alışkanlıklarınızdan kurtulmak için bir uzmanla görüşün. Standart bir kullanıcıysanız, 30 gün boyunca alkol veuyuşturucu kullanmayın. 
21. Her gün 30 dakika egzersiz yapın
Bedeniniz sahip olduğunuz en değerli şey. Sağlıklı bir yaşam için, dengeli beslenerek ve spor yaparak, vücudunuza hal ettiği özeni gösterin. 
22. Her gün bir korkunuzla yüzleşin 
Rahatsız olduğunuz ve korktuğunuz herhangi bir alanda atacağınız her adım, olumlu değişikliklere yaklaştırır. Bazen başarısızlıktan, bazen değişimden korktuğumuz için adım atmaktan çekiniriz. Korkularınızla yüzleşmek, onları yenmenin en etkili yoludur. Önümüzdeki 30 gün boyunca, her gün bir saatinizi korkularınızla yüzleşmek için ayırın. 
23. Her gün yeni ve sağlıklı bir tarif deneyin 
Yemek yapmak keyifli bir aktivitedir. Eğer doğru şekilde yaparsanız, sağlıklı beslenmenin de anahtarıdır. Önümüzdeki 30 gün boyunca her gün yeni bir tarif öğrenin ve deneyin. Başlangıç aşaması için, aperatif tariflerimize göz atın; 
24. Her gün 10 dakika boyunca olumlu gelişmelere odaklanın 
Önümüzdeki 30 gün boyunca, akşamları, gün içerisinde yolunda giden şeyleri düşünmek için 10 dakikanızı ayırın. Uygulayacağınız bu pozitif yansıtma süreci, hayatınızdaki olumlu gelişmelerin ve gelişiminizin farkına varmanıza yardımcı olacaktır. 
25. Her gün, normalde çok az konuştuğunuz biriyle sohbet edin 
Her insan özeldir ve birbirinden farkı özellikleri vardır. Farklı kişilerle diyalog halinde olmak, fikirlerinizi ve ufkunuzu geliştirecektir. Önümüzdeki bir ay boyunca, normalde çok az konuştuğunuz ya da tanımadığınız kişilerle diyalog kurmak için zaman ayırın. 
26. Borçlarınızdan kurtulun 
Önümüzdeki bir ay boyunca, ihtiyacınız olmayan şeyleri satın almayın, yüklü alışverişlerden kaçının. Yeni bir bütçe oluşturarak ona bağlı kalın. Borçlarınızı ödeyin ve harcadığınız her kuruşu not edin. 
27. Sizi üzen ilişkilerinizi bitirin 
Sizi üzen, enerjinizi tüketen insanları hayatınızdan çıkararak; motivasyonunuzu ve enerjinizi yükselten, sizi mutlu eden ve destekleyen kişilere yer açın. Önümüzdeki 30 gün boyunca, her gün sizi inciten birini hayatınızdan çıkarın. 
28. Affedin ve ikinci bir şans verin 
Bazen, ilişkiler anlamsız tartışmalar ve egolar yüzünden son bulur. Eğer çevrenizde problem yaşadığınız ancak ikinci bir şansı hak ettiğini düşündüğünüz kişiler varsa, onlara bu şansı verin. Özür dilemeniz gerekiyorsa, çekinmeyin. Önümüzdeki 30 gün içerisinde, ilişkilerinize yeni bir yön verin. 

Kaynak: www.onedio.comBuraya tıklayarak beni GFC takibine alabilirsiniz ve beni Instagram, Twitter gibi sosyal medya hesaplarımdan takip etmeyi unutmayın !

Yorumlarınızı bekliyorum :) Sevgilerimle
Paylaş:

2 yorum:

  1. Türkiye’nin sanal anlamda en büyük projelerinden biri haline gelen ve yayın hayatına başladığından bu yana milyarlarca ziyaretçiye ulaşmış Onedio.com her geçen gün yeni projelerini de yayına sokmaya devam ediyor. Otoriter Backlink Alma Yolları yazı serimin 20.sinde Onedio.com’dan bahsedeceğim. Bu site ile ücretsiz olarak kaliteli bir şekilde backlink almamız mümkün.
    https://www.dogushan.com/onedio-com-dan-backlink-otoriter-backlink-alma-yollari-20/

    YanıtlayınSil
  2. Paylaşımınız için teşekkürler.

    YanıtlayınSil

Blogger veya gmail hesabı bulunmayan,ancak yorum bırakmak isteyen misafirlerim yukarıda bulunan "yorumlama biçimi" kutucuğunu "Anonim" ayarına getirmeleri yeterli olacaktır...

YORUM YAPMA KURALLARI

1- Yapılan yorumun yazıyla alakalı olmasına özen gösterin.
2- Yapılan yorumlara backlink amaçlı link bırakmayın.
3- Yapılan yorumlarda küfür,argo vb. kelimeler kullanmayın.
4- Yapılan yorumda dil bilgisi kurallarına uymaya özen gösterin.
5- Yukarıdaki kurallara uymadığınız taktirde site sahibi yorumu yayımlamama hakkına sahiptir.